Hlavní navigace

Česko se společně s EU a USA hněvá na Čínu kvůli kybernetickým útokům

20. 7. 2021

Sdílet

NÚKIB Autor: NÚKIB

Česká republika se společně s dalšími státy Evropské unie a USA hněvá na Čínu kvůli kybernetickým útokům, které tato země údajně vedla a vede. Ke kritice se připojily také vláda Spojených států, NATO, Velká Británie a další spojenci.

Asijská velmoc měla mimo jiné zneužít zero day zranitelnost v Exchange Serveru od Microsoftu. To umožnilo operace v kyberšpionáži nebo šíření ransomwaru.

Zranitelnost v Exchange Serveru v Česku postihla minimálně 500 serverůNÚKIB kvůli tomu nařídil aktualizace kritických systémů.

USA podaly žalobu na čínské občany točící se kolem společnosti Hainan Xiandun Technology Development. Ti mají tvořit skupinu označovanou jako APT 40, která vedla útoky na USA a Evropu a jejich letecké, bezpečnostní, farmaceutické a další organizace a společnosti. Čínská vláda měla vše podporovat.

“Ministerstvo zahraničních věcí ČR s partnery z EU a spojenci v NATO odsuzuje zneužití zranitelnosti Microsoft Exchange Server narušující stabilitu kyberprostoru. Vyzýváme všechny státy k odpovědnému chování v kyberprostoru a zajištění, aby jejich území nebylo využíváno ke škodlivým kybernetickým aktivitám,” uvedl dnes Černínský palác.

Evropská unie vydala následující oficiální prohlášení:

EU a její členské státy dnes společně s partnery informují o nepřátelské činnosti v kyberprostoru, které významně ovlivnily naši ekonomiku, bezpečnost, demokracii a společnost jako celek. EU a její členské státy mají za to, že tyto nepřátelské činnosti v kyberprostoru byly uskutečněny z území Číny.

Napadení a zneužití serveru Microsoft Exchange oslabilo bezpečnost a integritu tisíců počítačů a sítí po celém světě, a to i v členských státech a orgánech EU. Umožnilo přístup značnému počet hackerů, kteří tohoto napadení využívají doposud. Toto nezodpovědné a škodlivé chování vedlo k bezpečnostním rizikům a významným hospodářským ztrátám pro naše vládní instituce a soukromé společnosti a odhalilo významné vedlejší a systémové dopady na naši bezpečnost, ekonomiku a společnost jako celek.

Odhalili jsme také nepřátelské činnosti v kyberprostoru se značnými dopady, které byly zacíleny na vládní instituce a politické organizace v EU a členských státech, jakož i na klíčová evropská průmyslová odvětví. Tyto činnosti, jež lze spojit se skupinami hackerů známými jako Advanced Persistent Threat 40 a Advanced Persistent Threat 31, jsou prováděny z území Číny za účelem krádeže duševního vlastnictví a špionáže.

EU a její členské státy důrazně odsuzují tyto nepřátelské činnosti v kyberprostoru, které jsou prováděny v rozporu s normami odpovědného chování států, které potvrdily všechny členské státy OSN. Nadále naléhavě vyzýváme čínské orgány, aby tyto normy dodržovaly a neumožňovaly využití svého území k nepřátelským činnostem v kyberprostoru a aby přijaly veškerá vhodná opatření a přiměřeně dostupné a proveditelné kroky k odhalování, vyšetřování a řešení situace.

EU a její členské státy znovu potvrzují, že jsou neochvějnými zastánci odpovědného chování států s cílem zajistit globální, otevřený, svobodný, stabilní a bezpečný kyberprostor. Za tímto účelem budeme pokračovat v práci na vytvoření akčního programu pod záštitou OSN s cílem prosazovat tento přístup a účinně podporovat státy v tom, aby dodržovaly odpovědné chování státu v kyberprostoru.

Znovu opakujeme, že jsme proti nepřátelskému chování v kyberprostoru odhodláni i nadále bojovat. Budeme i nadále posilovat spolupráci, mimo jiné s mezinárodními partnery a dalšími veřejnými a soukromými zúčastněnými stranami, prostřednictvím intenzivnější výměny informací a setrvalé diplomatické angažovanosti, posílením kybernetické odolnosti a spolupráce při řešení incidentů, jakož i společným úsilím o zlepšení celkové bezpečnosti softwaru a jeho dodavatelských řetězců.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).