Hlavní navigace

Český rozhlas očekává příští rok pokles výnosů z poplatků

16. 12. 2020

Sdílet

Český rozhlas Autor: Český rozhlas

Rada Českého rozhlasu schválila rozpočet této veřejnoprávní instituce na příští rok. Sestaven je jako vyrovnaný se shodným objemem nákladů a výnosů ve výši 2,31 miliardy korun.

„Schválený rozpočet plně zabezpečuje vysílání našich 23 stanic – celoplošných, speciálních, regionálních i vysílání do zahraničí. Počítá rovněž se spuštěním nové digitální stanice Radiožurnál Sport,“ uvedl generální ředitel René Zavoral.

Ve výnosech z rozhlasových poplatků, což je hlavní zdroj financování Českého rozhlasu, je plánováno meziroční snížení o 9,2 milionu Kč. Je to především kvůli dlouhotrvajícímu poklesu poplatníků v kategorii domácností. Ten je podle vedení rozhlasu zapříčiněn demografickým vývojem a současně kontinuálním čištěním databáze poplatníků.

Dalším velmi podstatným faktorem ovlivňujícím snížení plánu výnosů pro rok 2021 je hospodářská situace v České republice a její plánovaný vývoj. Ten se negativně odráží především na počtu rozhlasových přijímačů u podnikatelských subjektů. Až do koronavirové krize pomáhaly nově přihlášené přijímače u podnikatelů kompenzovat pokles poplatníků mezi domácnostmi. V následujícím období na to ale už nejde spoléhat.

„I s ohledem na množství plánovaných akvizičních akcí a jejich předpokládanou úspěšnost je v meziročním porovnání z výše uvedených důvodů plánován pokles objemu výnosů pouze o 0,4 %,“ doufá přesto rozhlas.

V plánovaných nákladech byly zohledněny výsledky kolektivního vyjednávání s odborovou organizací a zvýšení mezd od 1. ledna 2021. Do nákladů se rovněž promítá celoroční provoz projektu mujRozhlas.cz, posílení nákladů na výrobu nových rozhlasových pořadů i výrazný nárůst nákladů na digitální vysílání DAB+, který je plně hrazen z prostředků účelového fondu. Rovněž byly vyčleněny prostředky na sportovní akce mimořádného rozsahu přesunuté z letošního roku, a s tím související provozní náklady na spuštění nové stanice ČRo Radiožurnál Sport.

Mezi nejzásadnější investice v oblasti rozhlasové a výpočetní techniky se řadí zejména rekonstrukce publicistických technologií DHD, posílení bezpečnosti systémů zajišťujících kybernetickou ochranu, dále dokončení upgrade produkčního a vysílacího systému Dalet na novější verzi Dalet Galaxy a současně pořízení nového zálohovacího serveru pro tento systém.

V oblasti nových médií patří mezi nejvýznamnější investiční akce projekt mujRozhlas společně s mobilní aplikací iRozhlas, ale i multimediální studio pro obrazové přenosy ze studií Českého rozhlasu. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).