Hlavní navigace

Čína rozhořčeně vyvrací zpravodajskou spolupráci Huawei s velvyslanectvím v ČR

29. 7. 2019

Sdílet

Šanghaj, Čína Autor: Jan Sedlák

Web iRozhlas.cz nedávno přišel se zprávou, že česká pobočka Huawei používá centrální CRM software, kam si píše údaje o zákaznících, které jsou často i více detailní a osobní. Zpráva Rozhlasu přišla i s tím, že se Huawei má v některých případech (pozvání do Číny a podobně) radit s čínskou ambasádou v Česku. Na tyto věci nyní zareagovalo Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Česku.

„V nedávné době jsme zaznamenali v některých českých médiích zprávy o tzv. zpravodajské spolupráci mezi Velvyslanectvím ČLR v ČR a čínskými firmami působícími v ČR. Očerňování čínského velvyslanectví v takových zprávách je naprosto nepodložené a zcela smyšlené, jedná se o šíření poplašných zpráv a nactiutrhání poškozující čínskou pověst. Stavíme se rozhodně proti těmto tvrzením, vyhrazujeme si právo podniknout další kroky a povolat k odpovědnosti subjekt či subjekty vytvářející tyto fámy,“ pohoršuje se Čína v oficiálním prohlášení.

Podle informací Lupy Huawei běžně zve své zákazníky a partnery na návštěvu Číny, ať už na konference, nebo sídla v Shenzhenu. Kvůli získání víza pomáhá se zajišťováním náležitostí jako jsou zvací dopisy a podobně. Na této úrovni jsou kontakty mezi Huawei a ambasádou udržovány.

(Ne)jednání o sociálním skóre

Velvyslanectví také říká, že chce nadále podporovat „oboustranně výhodnou spolupráci“ mezi oběma zeměmi. Doufá rovněž, že Česko poskytne čínským firmám „spravedlivé, rovné a nediskriminující podnikatelské prostředí pro jejich podnikání v ČR.“

Huawei se v Česku dlouhodobě daří dobře, jen za loňský rok firma navýšila tržby o více než miliardu na 7,65 miliardy korun. NÚKIB koncem loňského roku přišel s varováním, ovšem ne s přímými zákazy. Na základě tohoto varování ovšem Huawei ve svých systémech zakázalo ministerstvo zdravotnictví. Huawei už kvůli vyřazení z tendru podalo stížnost na antimonopolní úřad. Na straně druhé pak ovšem Čína stále v řadě oblastí neotevřela svůj trh zahraniční konkurenci.

Web Sinopsis.cz také před pár dny přišel s informací, že čínská delegace měla na českém ministerstvu průmyslu a obchodu jednat o takzvaném sociálním kreditu. Jde o elektronickou formu hodnocení občanů Číny, na základě kterého mohou přicházet restrikce, ale i výhody. Více jsme o tom psali v naší reportáži.

Sinopsis se odvolává na text na webu Čínského centra pro mezinárodní spolupráci. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale vydalo prohlášení, že nic takového během návštěvy diskutováno nebylo a že na obsah čínského webu nemá vliv.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.