Hlavní navigace

Číňané zajištění Xiaomi a TCL začínají odebírat procesory od Codasipu z Brna

24. 2. 2021

Sdílet

Karel Masařík, Codasip Autor: Jan Sedlák

Brněnská společnost Codasip začíná dodávat svá procesorová jádra postavená na standardu RISC-V další čínské společnosti. Odebírat je bude Tianyi Hexin sídlící v megapoli Nanjing, za kterou mimo jiné stojí investoři jako Xiaomi a TCL (výrobce televizí a smartphonů).

Tianyi Hexin, celým názvem Nanjing Tianyi Hexin Electronics, vyvíjí a vyrábí několik typů senzorů, jenž jsou osazovány například do nositelné elektroniky jako jsou chytré hodinky. Jde mimo jiné o senzory pro měření EKG. Dále se firma zaměřuje na čipy pro měření teploty, bluetooth, Wi-Fi, datové konvertory a další.

Číňané začínají od Codasipu odebírat jádra L30, dříve známá jako Bk3. Ta pracují s 32 registry, IMC nebo AMBA. Tianyi Hexin tato jádra využije v produktu označovaném jako Hx9131. Jde o kapacitní snímač sloužící pro kontaktní i bezkontaktní ovládání gesty a dotykem. Technologie se bude používat třeba pro bezdrátová sluchátka (true wireless) a další wearables.

“Codasip L30 bude poskytovat ovládací funkce celému systému, včetně posouvání, dvojkliků, dlouhého stisknutí a dalších operací,” uvádí Codasip. “Mikrokontrolér postavený na Codasipu L30 může být adaptován na různé typy aplikací a poskytuje nám flexibilitu,” nastiňuje viceprezident vývoje v Tianyi Hexin Dingkai Zuo.

RISC-V, se kterým Codasip pracuje, je otevřený procesorový standard (instrukční sada), jejíž popularita roste i díky čipovým sankcím USA vůči Číně. Codasip licence na svá jádra a software pro navrhování prodává právě v Číně, ale i Evropě a Spojených státech. Mezi investory má Western Digital nebo Shenzhen Capital Group. V současné době se chystá na investici series BVíce o Codasipu v našem rozhovoru mluví šéf firmy Karel Masařík.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).