Hlavní navigace

Co přinese nový standard HbbTV 2.0? Přečtěte si seznam nejzajímavějších změn

6. 3. 2018

Sdílet

Prima. - HbbTV nové prostředí únor 1918

V současné době existují už tři po sobě jdoucí standardy 2.0.0 (ETSI 1.3.1), 2.0.1 (ETSI 1.4.1) a 2.0.2 (ETSI 1.5.1) vydané v rozpětí tří let. Pro koncového diváka v nich ale podle technického ředitele firmy Mautilus Petra Mazance nejsou zase tak zásadní změny, jedná se spíše o postupný vývoj kopírující technologické změny, ke kterým dochází.

Tvrdit, že specifikace 2.0 přináší natolik nové a převratné technologie, které změní svět HbbTV, je asi nesmysl – kvalitní a zajímavé služby lze nabízet už nyní, myslí si Mazanec. 

PODROBNĚJI: Letošní ročník konference TV CON rozebere perspektivy hybridní televize

A pro naše čtenáře vybral několik nejzajímavějších změn, které nové standardy přinášejí:

  • Pro vývojáře je nejzajímavější podpora HTML5, CSS3, DOM level 3, canvasu, web socketů apod.
  • Podpora přehrávání 4K obsahu, HEVC kodeku, HDR, HFR, TTML titulků. Oproti verzi 1.5 se také rozšiřuje podpora MPEG-DASH o nové profily a funkce.
  • Snazší integrace s (nejen) mobilními telefony – zejména jde o vyhledání HbbTV televizí a set-top boxů v lokální síti s využitím protokolu DIAL a následná komunikace pomocí web socketů a spuštění HbbTV aplikací z telefonu.
  • Nová je podpora vyššího rozlišení aplikací než 1280×720px.
  • Synchronizace IP audiostreamů s vysílaným videem umožňující nahrazení audiostopy ve vysílání, vylepšená synchronizace aplikací s vysílaným obsahem.
  • Push VOD – služba sloužící k distribuci videoobsahu v rámci DVB vysílání. Vše funguje tak, že set-top box si do lokálního úložiště postupně během vysílání stahuje filmy, které si lze později přehrát. Divák tam má kromě klasického vysílání neustále k dispozici například 5 až 7 filmů k přehrání a jejich nabídka se s každým dnem mírně obměňuje. Není k tomu potřeba internet.
  • Lépe lze pracovat s videoreklamou v IP streamech – reklamní videa je možné s předstihem nabufferovat, a tak je přechod mezi reklamním blokem a sledovaným videem bezešvý, podobně jako v DVB vysílání.
  • Podpora Encrypted Media Extensions.
Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).