Hlavní navigace

ČSÚ: platový medián v IT je 180 % mediánu všech pracujících v ČR

Sdílet

Karel Wolf 16. 8. 2019
ČSÚ

Mediánový hrubý výdělek českých ajťáků se v roce 2018 vyšplhal na 52 498 Kč, tedy na 180 % mediánu platů a mezd všech zaměstnanců v České republice, který dosáhl 29 184 Kč. Vyplývá to z reportu ICT odborníci v České republice a jejich mzdy – 2018 od Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Mediánový výdělek specialistů v IT se od roku 2013 zvýšil o 11 500 korun (36 932 Kč tehdy představovalo 127 % mediánu platů všech zaměstnanců v ČR), pro třetinu firem je však i za takové peníze problém relevantního odborníka nalézt. Při přepočtu na všechny podniky zaměstnávající ICT odborníky byl podíl firem, pro které bylo problém nalézt vhodného kandidáta, 33 %.

V roce 2018 bylo v ČR celkem 206,4 tisíc lidí, kteří se oficiálně věnovali informačním a komunikačním technologiím. Z toho to čísla 100,8 tisíc připadá na manažery, inženýry a specialisty a 105,6 tisíc na techniky, mechaniky a opraváře. Přestože pracovníků v obou skupinách každý rok přibývá, představují stále pouze 3,9 % ze všech zaměstnaných v ČR. I tak je ovšem tato hodnota mírně nad průměrem EU, který dosáhl 3,7 %. Podobný podíl ajťáků jako u nás má například Francie, nebo Německo. Nejvíce jich naopak nalezneme ve Finsku a Švédsku (6,8 % a 6,6 %) a nejméně v Řecku (1,6 %).

Nejvíce si v roce 2018 vydělali specialisté na bezpečnost (medián jejich mezd byl 58 657 Kč), dále systémoví analytici (57 736 Kč) a navzdory poměrně vysoké konkurenci i weboví vývojáři (57 542 Kč). Pokud bychom se zaměřili na jednotlivé vertikály, tak nejvíce si vydělají IT odborníci v bankovním a finančním sektoru, kde je medián mezd 65 000 korun.

V rámci České republiky je největší koncentrace IT odborníků v Praze (56 tisíc), kde zároveň tvoří největší podíl zaměstnaných (7,9 %). Následuje Jihomoravský kraj (29 tisíc osob; 4,9 %), Středočeský kraj (27 tisíc osob; 4%) a Moravskoslezský kraj (23 tisíc osob; 4 %).

Aktualizace 18:00 – v úvodu přidána informace, že jde o hrubé mzdy

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 8. 2019 10:24

  bez přezdívky

  Vzasade souhlasim. Jenom bych dodal, ze je potreba davat si pozor na kolegy, kterym prijem stoupnul do hlavy. Chodi s nosem nahoru a maji chovani uspesnych taxikaru :-)

 • 16. 8. 2019 20:38

  bez přezdívky

  Tak a ted realita pro lidi co nevi jak to chodi v Praze, IT development, velka korporace - banka.

  jsem tam asi 7 let, na seniorsky vyvoj pozici, fix mam 150t hrubyho, s priplatkama a bonusama a par prescasama to dela cca 120t mesicne cistyho. Nase firma rozhodne ale neni ta, co by platila nejvic co vim...Naopak smutny je ze 2/3 lidi v korporatu jsou lemplove s prumernym vykonem a pokud to nejsou joudove, maj stejny penize jako my, co delame fest.

  Lidi na zivnostak se k nam prodavaj za 10t na den, dobry se prodavaj jinam i za 12t na den. 20x12=240t hrubyho, zbydou jim tak 2/3 takze 160t cistyho.

  A ted pro srovnani, kolega co byl ve skole uplnej lempl dela obyc testera v bance s fixem 90t hrubeho, kamos s ucnakem jezdi nakladakem v Německu za 70t cisteho v prepoctu.

  Cili vůbec nechapu lidi, se zkusenostma a co neco prumerne umej, ze delaj v it sektoru za 60t hrubyho.

  Samozřejmě pak jsou absolventi, co si myslej, ze by meli dostat to co ja. Kdyz jsem zacinal, bral jsem 18t hrubeho. Obvykle zacinaji na 30t - 40t hrubeho.

 • 18. 8. 2019 2:27

  bez přezdívky

  - velmi dobře jste to popsal.. bohužel pro (odhaduji) 80-90 % novinářů je "IT job" = C++, Java, PHP, Visual xxx.. a další programovací jazyky.. zkrátka.. "IT člověk = programátor".. a tohle zvěrstvo, že nejsou novináři (Lupa je možná o něco jinde.. ale takové novinky, idnes atd. to mají v sobě) .. schopni rozlišit, že ne každý, kdo pracuje "s počítači" má plat 50.000 Kč.. stojí za neskutečně pokřivném vnímání IT oboru.. - každý si po přečtení rádoby seriozních článků na dříve jmenovaných portálech hned myslí, že když bude ve firmě tahat zaseknutý papír z tiskáren, sdílet server shares jako "síťové disky - písmenka", instalovat office atd.. tak hned má nárok na 80.000 Kč měsíčně.. a za tím vším žel opravdu stojí všechny ty možné novinářské plátky a jejich touha hnát se za senzací - jak neskutečně výnosné je IT zaměstnání .. jo.. pro programátoy.. nejvíce pro security / virus jedince.. ale jako fakt už DEJTE POKOJ s tím, že kdokoliv, kdo dělá v IT, vydělává 2x tolik, co průměrná mzda!!

  - si udělejte průzkum jen ve zveřejněných volných pozicích inzerovaných úřadem práce..

 • 20. 8. 2019 13:18

  bez přezdívky

  Jak se to vezme. Krome vyhodnych penez to ma taky par nevyhod. Vetsinou to znamena openspace a to neni nic extrovniho. Zatim je konjunktura, takze vsechno funguje dobre, ale s nastupem krize zacnou firmy setrit a prvni poleti kontraktori. Neni tak uplne pravda to co psal kolega nahore, ze si freelancety najimaji korporace na ulici. To je spis vyjimecne. Vetsinou jsou (a je k tomu mnoho duvodu), pronajati od firem ktere maji smlouvy s kontraktorem a preprodavaji ho. Takze v bankach, telekomunikacnich nebo energetickych korporacich sice plati za cloveka 10k+/md, ale k programatorovi se nakonec dostane jenom cast z tech penez. A prace taky nebyva tak zajimava, jako pro softwarehouse. Treba vyvijet hry je urcite zabavnejsi a ve firme neni po pate hodine uz prazdno, ale zase tam neni tech 10+. Coz je takovy nemily paradox. Nejvic penez je v bankach, ktere zaroven generuji nejmin pestrou praci. Idealne to nejak kombinovat.
  Tak nejak to vidim kolem sebe.

 • 18. 8. 2019 20:41

  Neználek

  Dá se všimnout, že ta zpráva rozlišuje různé skupiny v ICT, například "specialisty" s oním mediánem přes 52k a "techniky" s méně než 37k. Zaseklé tiskárny by dle popisu myslím spadaly pod ty techniky a navíc medián je uprostřed, takže o platu takových lidí nejspíše nic moc nevypovídá a umím si představit, že ne úplně malý podíl z nich byl i pod průměrným platem (okolo 32k). Pochopitelně rozptyl je obrovský – jak píšete výše ve vlákně, velké korporace v Praze, opravdu špičkoví lidé jsou k nezaplacení, apod.

 • 19. 8. 2019 9:04

  bez přezdívky

  Nerozčiluj se nebo ti praskne žilka.
  Nepřidali ti a ajťáci mají víc? Nauč se programovat a užívej si vyšší plat, místo keců na lupě jsi mohl mít 3 stránky učebnice Lispu - ten je mimochodem jeden z nejlépepe honorovaných

 • 20. 8. 2019 8:02

  Octopus

  Zajimave, ja delam v podstate za 60t hrubeho a umim toho dost. Pracuju teda na zivnostak, takze realne v cistem je to podstatne vice nez kdybych mel mzdu, ale stejne. A jak se pracuje v korporaci co se tyce mezilidskych vztahu, administrativy a prace s nejnovejsima technologiema? Jenom se ptam, zadny hate...