Hlavní navigace

ČTÚ začal sbírat data pro cenový srovnávač nabídek operátorů, služba odstartuje v únoru

18. 1. 2021

Sdílet

Český telekomunikační úřad - ČTÚ - logo

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zahájil sběr dat pro chystanou cenovou kalkulačku, která má uživatelům nabídnout možnost srovnání nabídek jednotlivých poskytovatelů mobilních a pevných služeb. 

Nezávislý srovnávač cen garantovaný ČTÚ má z části odstartovat od začátku února (to má být k dispozici srovnání cen mobilních služeb), kompletně pak od dubna 2021.

Operátoři musí srovnávači údaje o svých nabídkách poskytovat povinně. Úřad je mezi 18. a 21. lednem vyzve k registraci na webový portál srovnávače. Po aktivaci uživatelského účtu se zástupci podnikatelů budou moci seznámit s uživatelským rozhraním, se strukturou a podobou formulářů pro sběr informací a k dispozici v samostatném materiálu bude rovněž i popis technického zabezpečení a způsobu, jakým lze data vyplňovat,“ píše ČTÚ.

Do konce ledna chce mít ČTÚ uzavřený sběr dat o mobilních službách a do konce března o všech ostatních službách.

Srovnávač má uživatelům nabídnout srovnání mobilních nabídek (tarifní i předplacené služby – volání, SMS, data), mobilního internetu (internetu do notebooku či tabletu), volání v pevném místě  (včetně VoIP telefonie, internetového připojení v pevném místě (xDSL, FTTx, CATV, Wi-Fi) a televizních služeb.

Jak jsme informovali dříve, ve srovnávači nakonec nebude možnost porovnávat balíčky služeb a operátoři také nebudou muset reportovat data až na úroveň jednotlivých bytů či domů, jak o tom ČTÚ původně uvažoval. Samotnou aplikaci pro ČTÚ vyvíjí firma CHAPS.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 1. 2021 5:26

  Tojemi

  Myšlenka je to dobrá, ale známe věty o specifickem trhu a tak se dá předpokládat, že mobilní trojka už dávno rozhodla co se v ceníku objeví a co ne. Pokud se zákonem nezakazi podpultovky, těžko je operátoři ČTÚ nahlásí, tak Srovnavac vlastně ztrácí smysl už na zacatku.
  Aby tento projekt měl smysl, muselo by platit, že každý prodaný tarif musí být veřejný a okamžitě zadaný do Srovnavace.

 • 19. 1. 2021 8:26

  Anonym

  I jen zveřejnění reálných tarifů a jejich procentuální zastoupení by vedlo k tomu, že více lidí by už nekývlo na 20% slevu, nebo balíček s 1GB dat na víc, ale pořád platí 500kč+

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).