Hlavní navigace

ČTÚ zahájil klíčovou analýzu trhu s mobilním daty, která může vést až k regulaci cen

6. 2. 2020

Sdílet

Mobilní telefon - smartphone Autor: Depositphotos

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) oznámil formální zahájení analýzy tzv. relevantního trhu č. 5. Jde o další krok v dlouhém procesu, který může vést až k cenové regulaci na velkoobchodním trhu s mobilními daty. 

Úřad teď bude zkoumat, jestli na tuzemském trhu existuje dostatečně konkurenční prostředí. Pokud zjistí, že ne (což konstatoval už v dřívějším tzv. tříkriteriálním testu), může stanovit tzv. podnik(y) s významnou tržní silou a tomu (těm) pak přikázat úpravu velkoobchodních podmínek pro virtuální operátory (v nejzazším případě třeba přímo stanovit stropy pro velkooobchodní ceny mobilních dat). 

„ČTÚ si je vědom, že v současné době dochází ke změnám legislativy na úrovni Evropské komise, která bude účinná v době platnosti výše uvedené analýzy relevantního trhu. Při zpracování předmětné analýzy proto ČTÚ dále v maximální míře zohlední případné změny vyplývající ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace (dále jen „Kodex“), který je v současné době předmětem transpozice do národní legislativy. Podle článku 124 Kodexu jsou členské státy povinny provést transpozici do 21. prosince 2020,“ píše ČTÚ k analýze na svém webu.

Celý proces se všemi veřejnými konzultacemi a notifikacemi Evropskou komisí a českým antimonopolním úřadem zabere v nejlepším případě několik měsíců, výsledek se tak dá čekat nejspíš nejdříve na podzim.

Stanovení relevantního trhu a jeho analýza se dá vykládat také jako určitý tlak na mobilní operátory. Ti v minulosti v podobných situacích sami reagovali ještě dříve, než ČTÚ došel ke konečnému rozhodnutí. V letech 2012 a 2013 tak vpustili na trh první virtuální operátory či přišli s nabídkou neomezeného volání a SMS.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).