Hlavní navigace

Z aukce 5G kmitočtů je neprůhledný zmatek. Ale je to tajné!

28. 1. 2020
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Změna vyjednaných podmínek těsně před aukcí, odvolání nepohodlného šéfa ČTÚ, neveřejné informace tajných služeb, anonymní fámy v tisku. Skutečně se tohle všechno děje?

Mohl to být ukázkový příběh o tom, jak se v Česku dělají důležitá strategická rozhodnutí. Místo toho je z aukce 5G kmitočtů béčkový špionážní thriller s neuvěřitelnými zvraty, lacinými hereckými výkony a nejistým koncem.

Vláda odvolala šéfa Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka (který těsně předtím sám rezignoval, ale protože tak učinil k 31. lednu, a kabinet jej odvolal k 27. lednu, platí vládní odvolání). 

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka totiž hrozí, že se do aukce přihlásí jen jeden zájemce, a navíc podle něj tajné služby vládě předložily informace o tom, že „průběh aukce vykazoval nestandardní prvky, které zpochybňují její nezávislost“. O co konkrétně jde, se veřejnost nedozví, vláda totiž o věci jednala v režimu „vyhrazené“.

Jak příhodné. Na jakoukoli otázku teď může ministr Havlíček odpovědět: já bych vám tak strašně rád řekl, o co jde, ale když já nemůžu, je to tajné! Proč? No, i to je tajné. Mimochodem, utajování se v poslední době začíná stávat oblíbeným modem operandi současného kabinetu – viz notně probíraná zakázka na systém pro prodej elektronických dálničních známek s utajeným zadáním.

Na co přišly tajné služby?

Existují patrně tři možnosti: za prvé by tajné služby opravdu mohly mít nějaké závažné informace týkající se 5G aukce. Podle náznaků by se v takovém případě mohly týkat v kuloárech mnohokrát probíraného možného propojení firem Nordic Telecom a operátora O2 ze stáje PPF Petra Kellnera

Jenže končící šéf Rady ČTÚ říká, že při přípravě podmínek požádal premiéra Andreje Babiše o prošetření možných vazeb mezi oběma společnostmi, ale prověrka nic neprokázala. Spojení s O2 dlouhodobě popírá také Nordic. A současné podmínky aukce obsahují řadu omezení, která mají cíleně zamezit spojení potenciálního nového operátora s jinou firmou, převod kmitočtů nebo jejich nepovolené sdílení.

Není také jasné, proč by ministr s tak závažnými informacemi neseznámil šéfa Rady ČTÚ, který sám má prověrku na stupeň důvěrné (tedy vyšší než stupeň vyhrazené). Ledaže by šlo o druhou variantu.

Novák, Malý, Nordic

Ta předpokládá, že tajné služby přišly na něco závažného, co se týkalo samotného ex-šéfa Rady ČTÚ. V takovém případě by možná dávalo logiku, že Havlíček Novákovi bezpečnostní informace nepředal. Ale proč by mu v případě tak zásadního selhání nabízel setrvání v roli řadového člena Rady, jak sám na tiskové konferenci oznámil?

Vskutku příhodný příběh se o víkendu objevil v deníku E15, který na základě informací anonymního zdroje vydal článek o tom, že se chystá Novákovo odvolání. Důvodem měl být údajný střet zájmů, který měl spočívat v tom, že jsou podmínky aukce napsány na míru jedinému uchazeči – firmě Nordic Telecom. 

A důkazem mělo být to, že se Novák stýká s ex-členem Rady ČTÚ a bývalým náměstkem ministerstva průmyslu Ondřejem Malým, který dnes jako konzultant externě pracuje pro PR agenturu, která pracuje pro Nordic. A to je vše. K odvolání šéfa regulačního úřadu dnes, zdá se, stačí jen to, že chodí na pivo se svým dlouholetým kolegou.

Cinknutá pravidla?

Důležitější než počet vypitých piv každopádně je, zda existují nějaké skutečné důkazy o tom, že jsou podmínky aukce uzpůsobeny jednomu uchazeči. Kde konkrétně jsou pravidla „cinknutá“? Který článek vyhovuje jednomu hráči a ne ostatním? Ministr Havlíček dává jasnou odpověď: já bych vám tak strašně rád řekl, o co jde, ale když já nemůžu, je to tajné!

Prapodivný text v E15 je mimochodem třetím v sérii, který v deníku na téma aukce v poslední době vyšel. Pod všemi třemi je podepsána ekonomická redaktorka, která do té doby o telekomunikacích nepsala. Jeden z nich je jakousi předehrou k současnosti a anonymní zdroj v něm popisuje, jak ministr Havlíček „zuří a je připraven aukci zabránit“.

Ve stejný den vyšel také rozhovor s podnikatelem a někdejším manažerem SPT Telekom Michalem Čupou, který se zničehonic vynořil jako telekomunikační expert a velký kritik podmínek aukce. Že by si dláždil cestu do Rady ČTÚ?

A konečně třetí variantou je, že vyhrazený režim je jen zástěrkou, která má dát vládě záminku pro změnu na postu předsedy Rady ČTÚ a dává jí možnost tento krok veřejně nevysvětlovat. Ano, je to spekulace, ale bez veřejných informací se dá spekulovat v podstatě o čemkoli. A to je v případě tak strategického rozhodování, jakým přidělování 5G kmitočtů je, dost zásadní problém.

Proč to nejde transparentně?

Co tedy vlastně sledujeme? Vypadá to, že ministerstvo průmyslu prostě zachvátila panika z toho, že se do aukce patrně hodlá přihlásit mnohem méně zájemců, než se čekalo

Navíc to začalo vypadat, že jedním z mála, nebo možná jediným novým účastníkem bude Nordic Telecom, který svůj zájem o kmitočty avizoval dlouho dopředu. Ten ale současné vládě z nějakého důvodu nevyhovuje – patrně kvůli možnému, byť stále neprokázanému, napojení na Kellnerovu PPF. A tak začala hra, která má aukci zatraktivnit, čti zlevnit a zvýhodnit, pro více českých hráčů.

To by možná nemuselo vadit, kdyby ovšem ke změnám docházelo otevřeným, předvídatelným a standardním způsobem, vylučujícím nepřiměřenou státní podporu. A kdyby zároveň podmínky směřovaly hlavně k tomu, aby se na českém trhu skutečně zvýšila konkurence. 

Podmínky aukce, které navrhl ČTÚ, jsou veřejně dostupné, včetně připomínek zainteresovaných hráčů i jejich vypořádání úřadem. Přečíst si je může každý, včetně stávajících operátorů, a každý může zhodnotit, zda nenadržují nějakému konkrétnímu hráči. A i když operátoři měli a mají k podmínkám logicky řadu výhrad a v připomínkovém řízení se je snaží co nejvíce proměnit ke svému prospěchu, stížnosti, že by byly napsány někomu na míru, v průběhu vyjednávání nezazněly.

Na druhou stranu tady máme ministerstvo, které kromě obecných prohlášení o zatraktivnění aukce pro další zájemce dosud jasně neřeklo a nevyargumentovalo, jak se mají podmínky aukce konkrétně změnit. 

Ministr Havlíček každou chvíli vytáhne něco jiného. Nejdéle se drží tématu evropského vyšetřování sdílení sítí, u kterého ale stále nevysvětlil, jak by mělo aukci ovlivnit. Koncem loňského roku mluvil o potřebě zatraktivnění aukce pro zahraniční zájemce. Na to je ale nejspíš pozdě – a neprůhledná změna podmínek těsně před zamýšleným vypsáním dražby k tomu rozhodně nepřispívá. 

V lednu Havlíček přidal, že by se měl rozšířit národní roaming pro pásmo 700 MHz a nižší i na vítěze v pásmu 3,5 GHz. A teď najednou přichází s neveřejnými informacemi tajných služeb a v deníku E15 anonym tuto verzi příhodně podporuje anonymním drbem o vztahu Nováka s Malým. Jak se v tom vyznat?

Komu není Rady…

Jedno je teď jasné. Novou předsedkyní Rady ČTÚ se stala Hana Továrková, která už loni v listopadu v rozhovoru pro Lupu řekla, že se podle ní u aukce ještě můžeme dočkat změn a že by podobu aukce mělo více určovat ministerstvo a vláda. 

Továrková do ČTÚ přišla ze zájmových/lobbistických sdružení, které zastupují tuzemské operátory. A její sympatie k současnému ministrovi průmyslu a jeho úřadu jsou z rozhovoru více než patrné.

Bude teď nadmíru zajímavé sledovat, jakou úpravu podmínek aukce nová šéfka regulátora navrhne. A také jak se změní složení Rady, ve které Novák uvolnil jedno místo. 

KL23 hlasovani

Na podzim se také bude rozhodovat o novém předsedovi či nové předsedkyni. Továrková má momentálně podle zákona mandát jen do konce funkčního období Jaromíra Nováka, který měl původně skončit v říjnu (viz odstavec 7 §107 zákona o elektronických komunikacích).

A nezapomeňme, že letos končí mandát také dalšímu radnímu, Jiřímu Peterkovi. Vypadá to, že české telekomunikace čeká turbulentní doba.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).