Hlavní navigace

Podmínky aukce by nezaujaly zahraniční operátory, zdůvodňuje MPO další odklad

19. 12. 2019

Sdílet

Mobilní síť - antény - GSM - 5G Autor: Depositphotos

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyzvalo Český telekomunikační úřad (ČTÚ), aby upravil podmínky chystané aukce na 5G kmitočty v pásmu 700 MHz a 3,5 GHz. Oficiálním důvodem jsou obavy, že podmínky nejsou dostatečně atraktivní pro případné zahraniční zájemce. Vyplývá to z vyjádření, které ministerstvo Lupě poskytlo.

„Stávající nastavení bohužel znamená, že by aukce s největší pravděpodobností nebyla atraktivní pro žádného zahraničního operátora a ani další parametry nepřinášejí jistotu, že by se telekomunikační trh výrazně změnil,“ napsala mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Ministerstvo je podle ní také přesvědčeno, že je v podmínkách nutné se daleko víc se věnovat tématu sdílení sítí, a to v souvislosti s evropským šetřením dohod mezi T-Mobilem a O2 (CETINem). O tom už před časem mluvil ministr Karel Havlíček, není ale jasné, jak konkrétně by se vyšetřování Evropské komise mělo aukce dotýkat.

Ministerstvo tak vyzvalo předsedu Rady ČTÚ Jaromíra Nováka, aby úřad podmínky upravil. Podle informací Lupy by měl nový návrh dodat v polovině ledna 2020. Změněné podmínky aukce pak budou muset projít ještě veřejnou konzultací, takže samotnou dražbu bude možné vyhlásit přibližně v polovině příštího roku.

Původně ČTÚ počítal s vyhlášením už během letošního podzimu. Po srpnovém vypořádání připomínek ale nakonec na základě tlaku MPO předpokládaný termín odložil na leden 2020. Halvíčkův úřad teď posunul i tento termín.

Ekonomický server MotejlekSkočdopole.cz dnes k tomu, co může ve skutečnosti stát za odkladem aukce, v tweetu napsal:

Kompletní vyjádření MPO:

 • MPO se podrobně seznámilo s návrhem parametrů aukce z dílny ČTÚ.
 • Stávající nastavení bohužel znamená, že by aukce s největší pravděpodobností nebyla atraktivní pro žádného zahraničního operátora a ani další parametry nepřinášejí jistotu, že by se telekomunikační trh výrazně změnil.
 • MPO je například – v souvislosti s aktuálním šetřením Evropské komise – přesvědčené, že je nutné se daleko víc se věnovat tématu sdílení sítí.
 • MPO se obává se, že současné nastavení aukce by dokonce mohlo upevnit současný stav s nedostatečným konkurenčním prostředím na trhu mobilních datových služeb.
 • Aukce je přitom ojedinělou možností, kdy lze nastavení telekomunikačního trhu změnit tak, aby se rozvíjel v souladu s potřebami občanů ČR v digitální ekonomice.
 • Dosáhnout toho, aby ČR byla digitálním a inovačním lídrem totiž nelze bez dostupnosti mobilních dat za přijatelnou cenu pro všechny.
 • Klíčovými cíli aukce logicky jsou rozvoj sítí 5G a zvýšení konkurence na trhu telekomunikací, která sníží cenu za mobilní data.
 • Protože MPO není přesvědčeno, že stávající návrh aukce z dílny ČTÚ by výše uvedené zajistil, nedoporučuje, aby aukce byla v tomto nastavení vyhlášena.
 • Požádalo tak předsedu ČTÚ, aby navrhl takové kroky, které skutečně pomohou dosáhnout požadovaných výsledků.
 • Aktuálně se dá předpokládat, že se aukce vyhlásí cca v polovině příštího roku.
 • Klíčové přitom je, aby podmínky byly nastaveny tak, aby se jí mohl zúčastnit maximální počet českých i zahraničních operátorů, soutěž byla dostatečně atraktivní a ve výsledku tak skutečně vedla ke snížení cen za mobilní data pro všechny.
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).