Hlavní navigace

Ministr dopravy Kremlík kvůli e-shopu na dálniční známky končí

20. 1. 2020

Sdílet

IS EDAZ

Ministr dopravy Vladimír Kremlík ve funkci končí. Prezident Miloš Zeman přijal návrh na odvolání ze strany premiéra Andreje Babiše. Důvodem je v posledních dnech kritizovaná zakázka na e-shop pro elektronické dálniční známky, která byla bez soutěže zadána společnosti Asseco Central Europe za cenu 401 milionů korun. Kremlíka má ve funkci nahradit ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Babiš tvrdí, že nebyl o zakázce na e-shop informován, stejně jako dozorčí rada Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který za projekt odpovídá a spadá pod dopravu. Premiér uvedl, že by rezignaci měl zvážit i šéf SFDI Zbyněk Hořelica a první náměstek ministerstva dopravy Tomáš Čoček.

Hospodářské noviny připomněly, že Kremlík už na ministerstvu dopravy působil za ministra Aleše Řebíčka. Kremlík v roce 2007 jako vrchní ředitel s odpovědní za právní odbor a IT podepsal spornou rámcovou smlouvu s několika advokátními kancelářemi v hodnotě 450 milionů korun.

SFDI si nadále stojí za svým a uvádí, že zakázka je v pořádku. Babiš s tím nesouhlasí. Ještě v pátek uváděl, že by se zadaná zakázka neměla rušit. Premiér a SFDI slíbili zveřejnění dokumentů a důležitých informací, které nebyly uvedeny ve smlouvě s Assecem. Nyní jsou k dispozici parametry vítězné nabídky s rozkladem cenyfinální návrh architekturypostup výběru řešitele a koncepce systému.

Michal Bláha z Hlídače státu v článku rozebral problematické části celé zakázky. Jde o neinformování vlády, porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, oslovení dodavatelů, zveřejnění smlouvy v registru smluv a nesoulad se zákonem a neschválení ze strany Odboru hlavního architekta e-governmentu na vnitru. Hlídač dál spočítal, že elektronické známky mají vyjít dráž než papírové. SFDI zveřejnilo vlastní text, kde tvrzením na Hlídači státu oponuje.

Do aféry se o víkendu začala vkládat také IT komunita. Tomáš Vondráček ze společnosti ACTUM Digital chce uspořádat víkendový hackathon: „Celý systém e-shopu na dálniční známky zdarma naprogramujeme, spustíme a v pondělí nabídneme státu za účasti médií.“ Startuje se 24. ledna v 18:00 v sídle firmy. K tématu se na Twitteru rozběhla zajímavá debata o tom, zda je možné něco takového zvládnout.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).