Hlavní navigace

CZ.NIC: Stagnace se nekoná, počet českých domén díky pandemii loni stoupl o 3,2 %

18. 2. 2021

Sdílet

WWW - doména Autor: Depositphotos

Počet domén s koncovkou .cz loni stoupl na 1 371 566, což představuje meziroční nárůst o 3,2 %. Sdružení CZ.NIC o tom informovalo v Domain reportu za rok 2020. Původně odhadovaná stagnace v počtu českých domén se tak nenaplnila.

„Příčina největšího přírůstku za poslední tři roky velmi pravděpodobně souvisí s výskytem onemocnění COVID-19 a vydanými opatřeními,“ uvedlo sdružení v tiskovém prohlášení. Vliv nákazy potvrzuje fakt, že nejvíce registrací proběhlo od března do června a od října do prosince, tedy během prvních dvou vln pandemie.

„Přinejmenším pak 2 500 registrovaných domén bylo pravděpodobně přímo spojeno s tímto onemocněním, protože jejich jména obsahují alespoň jeden z dvanácti vybraných slovních výrazů jako jsou například corona/korona, covid, virus či respirátor,“ dodává CZ.NIC.

Výrazný nárůst, zřejmě vlivem vládních opatření, zaznamenaly e-shopy, jejichž počet počet stoupl podle sdružení téměř o polovinu. Rostl také počet zaparkovaných domén určených pravděpodobně ke spekulacím a pozdějšímu prodeji, a to na 35,87 %.

Sdružení dále upozorňuje, že stále více českých domén je zabezpečeno technologií DNSSEC. Podíl takto zabezpečených domén činí už více než 60 % z celkového počtu. „Menším tempem roste počet domén s podporou IPv6, přes tento internetový protokol je dostupných pouze 32,5 % domén,“ upozorňuje CZ.NIC. Geograficky se pak dostupnost českých domén loni výrazně zvýšila ve východní a jihovýchodní Asii, a to díky zprovoznění dvou nových serverů v Singapuru.

České domény podle sdružení nejčastěji drží subjekty z České republiky (skoro 93 %), dále ze Slovenska, Německa a Spojených států amerických. Meziročně také výrazně narostl počet .CZ domén držených na Bahamách, a to ze 70 na 2 999. Nejvíce domén je pak drženo v Praze (409 145), nejméně v Karlovarském kraji (15 404). 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).