Hlavní navigace

Centrum se patrně spojí s Lidovkami

23. 1. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na nové podobě zábavního serveru Novinky, nyní zpravodajského serveru NovINky, ještě "neoschla barva" a již je na obzoru další spolupráce internetového kapitálu s kapitálem kamenným. Nejzajímavější ovšem je, že Lidovky tímto krokem patrně vytvoří konkurenci projektům (iDnes) svého vlastního vydavatelství.

V polovině prosince jsme na Lupě v článku Seznam se spojí s Právem psali o tom, že zábavní server Novinky se změní na zpravodajský server NovINky, který bude portál Seznam připravovat ve spolupráci s deníkem Právo, resp. vydavatelstvím Borgis, a 1. ledna se tak skutečně stalo. Důvody byly vcelku banální. Seznam měl návštěvníky, Právo mělo zpravodajství a naopak: pro Seznam by bylo příliš nákladné budovat zpravodajské zázemí a pro Právo by bylo příliš drahé získávat online čtenáře. Proč tedy nespojit síly, když by na tom mohli vydělat oba dva. Od spuštění NovINek uplynul sotva měsíc, a již je nabíledni další spolupráce internetového a kamenného kapitálu, totiž portálu Centrum a deníku Lidové noviny.

Úvodem musím předeslat, že výsledek spojení Seznamu a Práva (čistě subjektivně) za příliš zdařilý nepovažuji, ačkoli obchodní výsledky jsou při pohledu na objem inzerce zřejmě výborné. Je pravda, že Novinky trpěly jistou autorskou nevyvážeností (psali tam velmi dobří i velmi špatní autoři), ale určitě nebyly stereotypní, což je hlavní poznávací znak jejich nástupce. Baldachýn a FFFilm sice zůstaly, avšak zejména Baldachýn není bez obrázků tak nějak ono. Zkrátka není důvod NovINky navštěvovat, protože v porovnání s konkurenčními zpravodajskými servery nemají jediné NEJ. Suché zpravodajství je navíc doplněno nudným designem, který snad musel navrhovat autor původního online magazínu Práva, Flashnews.

Centrum a Lidové noviny (resp. Lidovky) poprvé spojily své síly o srpnových povodních, kdy byla redakce Lidových novin, nacházející se na okraji Karlína, vyplavena jako jedna z prvních. Centrum pak jejich redaktorům poskytlo dočasné útočiště ve své zpravodajské sekci zpravy.centrum.cz (jíž vyráběli v prostorách iDnes!), která se po vzoru iDnes proměnila v jakýsi weblog, kam byly minutu po minutě zapisovány aktuální události. Ředitel Centra Oldřich Bajer říká, že považovali vzájemnou synergii za natolik kvalitní, že obratem nabídli Lidovým novinám budoucí spolupráci. Důvod, proč se vše začíná realizovat až nyní, údajně spočívá v zaneprázdněnosti obou zúčastněných stran.

Jak bude výsledné spojení nakonec konkrétně vypadat, je ve hvězdách. Oldřich Bajer ani ředitel vydavatelství Lidové noviny Tomáš Vaněk se k chystané spolupráci nechtěli blíže vyjádřit, Tomáš Vaněk se ji dokonce zdráhal byť jen potvrdit, ačkoli ji nevyloučil. Podle tvrzení Oldřicha Bajera by vše mělo vyjít najevo v prvním čtvrtletí letošního roku, a bude se jednat o spolupráci výhradně na úrovni zpravodajství. Podle neoficiálních informací by se záležitost měla mít tak, že Centrum bude zabezpečovat technickou stránku nového serveru a Lidové noviny budou zajišťovat stránku obsahovou. Současně vše bude provázáno s portálem a jednotlivými jeho službami.

BRAND

Vzájemný přínos Centra a Lidových novin je nasnadě. Lidové noviny mají kvalitní zpravodajství, Centrum má množství návštěvníků. Pokud tedy udělají vzájemnou výměnu, mohly by mít z nové spolupráce prospěch obě strany. Centrum navíc v současné době musí platit za zpravodajský servis ČTK, jehož přínos je pochybný, a Lidovky mají problémy s inzercí, takže by se zabily čtyři mouchy jednou ranou – pokud by tedy vzniklý projekt byl alespoň zčásti tak komerčně úspěšný jako NovINky. Bez zajímavosti není ani cílová skupina Lidových novin skládající se z liberálních intelektuálů, kteří možná nejsou decision makeři jako v Hospodářských novinách, ale rozhodně jsou opinion makeři.

Jedna věc mi však nejde do hlavy, a tou věcí je vztah Lidových novin ke zbytku vydavatelství MAFRA (Mladá fronta Dnes a iDnes), s níž mají Lidovky společné inzertní a technické zázemí. Novým produktem se totiž vytvoří na trhu zpravodajských serverů konkurence, a bude to konkurence namířená proti iDnes. Na druhou stranu je pravda, že Lidovky se v rámci vydavatelství cítí odstrčené, protože se pro ně nedělá zdaleka tolik jako pro iDnes. Centrum by pro ně proto mohlo být zárukou alespoň nějakého příjmu, například při prodeji reklamy v balíčku apod. Navíc – cílová skupina Mladé fronty Dnes a Lidových novin je dosti odlišná a podobné to bude i na Internetu. Nakonec na tom mohou vydělat všechny strany.

Bude spojení Centra s Lidovkami vzájemným přínosem?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).