Hlavní navigace

Seznam jde do placeného webhostingu

16. 7. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vlastní "freeweb" již tuzemský portál Seznam pod názvem Sweb nějaký ten pátek provozuje. Od minulého týdne se však jeho nabídka rozrostla o další dvě nové služby. Společně s hostingovou společností Globe Internet totiž začali nabízet placený webhosting a registraci domén -- to vše se zárukami a za příznivé ceny.

Jednou ze služeb, které Seznamu dlouhou dobu chyběly, byl nepochybně vlastní freeweb. Přes původně poněkud chladný přístup se do těchto služeb Seznam nakonec pustil. Na trhu, který byl již tak dosti nepřehledný, se tak objevila další „obyčejná“ služba. Za takové situace lze její úspěch vysvětlit pochopitelně pouze barvami Seznamu, které zaručují dostatečný přísun nových uživatelů. Seznam se však v oblasti webhostingu nechtěl spokojit pouze s nepříliš vděčným freewebem, ale využít svého ohromného uživatelského potenciálu také pro placené služby.

Tento model ostatně není u portálů příliš nový. Snahu zpeněžit obrovský počet svých uživatelů i jiným způsobem než protočenou reklamou lze pozorovat stále častěji. Především zahraniční portály dnes již nabízejí placené služby všemožného charakteru, typickým příkladem je Yahoo!. Naše portály jsou sice v tomto směru zatím dosti nesmělé, postupně se však osmělují a je spíše otázkou času, kdy srovnají krok se svými zahraničními „konkurenty“.

Nejčastěji jsou podobné služby nabízeny formou spolupráce s jinou specializovanou společností. V silách portálů totiž zpravidla není zajistit plný provoz různorodých aplikací s kompletní podporou a dalšími službami. Navíc by bylo mnohdy zbytečné budovat nové aplikace, když je již někdo delší dobu vlastní a provozuje. Není tedy nic jednoduššího než se s takovou společností spojit. Portál v takovém případě působí jako dodavatel zákazníků, službu pak fakticky zajišťuje jiná společnost. Již prostý fakt, že se obě strany věnují tomu, co je jim nejbližší, ukazuje, že nemusí jít vůbec o špatnou kombinaci.

Z podobného košíku jsou také nové služby Seznamu pod názvem Sweb Profi a Sweb Domény. Seznam se při jejich nabídce spojil přesně podle výše uvedeného modelu se společností Globe Internet, která se webhostingem a registrací domén již delší dobu zabývá. V případě služby Sweb Profi je však nutno přiznat, že Seznam nepůsobí pouze jako „dohazovač uživatelů“.

Sweb Profi představuje službu klasického webhostingu s diskovou kapacitou 100 MB. Součástí služby je registrace a provoz vlastní domény v TLD .cz, .com, .net nebo .org zdarma. Pod touto doménou je provozován vlastní virtuální server na kterém je možno provozovat řešení založená na PHP, Perlu a dalších CGI skriptech. Provoz vlastních databází zajišťuje MySQL. Každý uživatel navíc může využívat vlastní virtuální obchod prostřednictvím řešení GESTO a také stránky pro WAP. Vše je možno spravovat pomocí FTP či webového rozhraní, samozřejmostí jsou také statistiky. K produktu je možno získat až 10+1 (ta je umístěná pod doménou @seznam.cz) samostatných emailových schránek o kapacitě 10 MB s webovým přístupem. Jako hlavní rozdíly oproti službě Sweb Light (tak se nyní jmenuje freeweb) jsou však prezentovány garance. Ty představují denní zálohování a garantovanou dostupnost 99,8%. To je sice poněkud nezvyklá hodnota, reprezentuje však celkovou délku výpadků přibližně 17 a půl hodiny za rok. K tomu všemu je navíc nabízen „nonstop“ telefonický helpdesk – uživatelé služby Sweb Light se pak musí spokojit pouze s jeho emailovou podobou.

To vše je nabízeno za poplatek 3.000 korun ročně. Jako bonus navíc může každý uživatel první rok umístit reklamu o stejné hodnotě (3.000 korun) na servery Seznamu, v dalších letech pak dokonce v hodnotě 5.000 korun. Srovnáme-li tedy tuto cenu s cenami webhostingových služeb, které Globe Internet nabízí pomocí projektu Servery.cz, zjistíme, že je služba Sweb Profi výrazně levnější. Je však nabízena pouze v jedné konkrétní variantě.

Služba Sweb Domény nabízí možnost registrace a správy domén pomocí serveru Domeny.cz společnosti Globe Internet. K dispozice je možnost registrovat si vlastní doménu pod řadou TLD. Zde je nutno podotknout, že podobné služby nabízel Seznam v partnerství se společností Carambole, jejíž nabídka byla na rozdíl od té současné propagována na titulní stránce portálu.

Chceme-li srovnávat nabídku Seznamu a Globe Internet s dalšími společnostmi, napadnou nás pochopitelně především portály. Portály provozované poskytovateli Internetu placený webhosting nabízejí pochopitelně také, tyto služby však většinou nejsou přímo součástí portálu. MSN.Atlas nabízí svoje služby ve dvou variantách pod názvy MujPodnik Standard (100 MB) a Profesional (200 MB). Pomineme-li podrobnosti (elektronický obchod nabízí služba Profesional) bude myslím pro hrubé srovnání stačit to, že služba stojí 590 korun respektive 949 korun měsíčně a platí se formou plateb na období tří, šesti nebo 12 měsíců. Na délce záleží, zda uživatel získá zdarma doménu či reklamu na Atlasu. Může totiž získat reklamní kampaň v hodnotě až 10.000 korun. Atlas své služby nabízí také společně s partnerem, tím je společnost Internet Trading.

MMF tip early

Vše můžeme porovnat např. s nabídkou webhostingové společnosti P.E.S. Ta nabízí za 200 korun měsíčně 300 MB datového prostoru a srovnatelné služby s výjimkou elektronického obchodu a garantované dostupnosti.

Nové služby, které nabízí Seznam společně s Globe Internet, mohou být bezpochyby pro řadu uživatelů zajímavé a jsou pouze dalším důkazem toho, že portál se může stát ideálním místem pro distribuci i placených produktů. O skutečném úspěchu či neúspěchu však rozhodne pouze budoucnost. Dobré podmínky pro první z jmenovaných variant však rozhodně existují. Zajímavé také bude sledovat, zda na tuto službu bude reagovat ceník samotného projektu Servery.cz provozovaného společností Globe Internet, tj. zda se jeho ceny vyrovnají těm, které nabízí společně se Seznamem.

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).