Hlavní navigace

CzechInvest chystá projekt Technologická inkubace. Na podporu startupů půjde miliarda

30. 3. 2021

Sdílet

Agentura CzechInvest letos spustí projekt Technologická inkubace. Během následujících sedmi let dostanou tři stovky inovativních startupů a dalších firem ze sedmi klíčových oblastí dohromady jednu miliardu korun. Spuštění projektu včera schválila vláda. Jednotlivé projekty budou moci získat podporu do výše 5 milionů korun. Stát si od projektu slibuje propojení zájmů veřejné sféry, byznysu a akademiků.

Finance na Technologickou inkubaci půjdou z programu The Country for the Future. Vedle přímé finanční podpory budou firmy po dobu až dvou let moci využít i balíček služeb pro začínající firmy, kdy se jim bude věnovat tým expertů z oblastí byznysu a práva, marketingu, financí nebo konkrétních technologií. 

„Nově vznikající podniky se potýkají s řadou překážek, ať už jde o samotný proces založení firmy, přípravu kvalitního obchodního plánu nebo o vysoce odborné poradenství, ke kterému mladé firmy často nemají přístup. V tomto směru je právě inkubace to, co jim pomůže vstup na trh urychlit ve spolupráci s mnoha experty,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Propojení státu, byznysu a akademické sféry

CzechInvest se v rámci Technologické inkubace zaměří na sedm hlavních oblastí jako mobilita budoucnosti, umělá inteligence a IT, kreativní průmysly, udržitelnost a ekoinovace, kosmické technologie, jaderná a částicová fyzika a chytrá řešení proti krizím. V projektu vznikne prostor, kde se setká státní, soukromý a akademický sektor.

Jedním z příkladů je Mobility Innovation Hub (MIH), který se zaměří na inovace v mobilitě. Jde o první ze sedmi plánovaných hubů a vznikl na popud Sdružení automobilového průmyslu v součinnosti se soukromými firmami a odborníky z českého průmyslu.

"CzechInvest díky Technologické inkubaci spojí inovativním způsobem v triangulaci sílu státu, odbornost a znalost akademické sféry a sílu české byznysové základny, ať už jde o velké společnosti nebo startupy, je to dokonalá synergie. V rámci dlouhodobosti projektu máme možnost podpořit rozvoj více jak 300 firem, startupů a především inovativních nápadů, které pomohou svým úspěchem reprezentovat Českou republiku,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

Inspirací pro státní inkubační projekt byl program ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Centre), jehož operátorem je CzechInvest. ESA BIC je podnikatelský inkubátor zaměřený na inkubaci a rozvoj technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy. Jde třeba o firmy Festka, BigTerra, Spacemanic nebo Dronetag.

„Podpora inovačního potenciálu je jedním z klíčových nástrojů rozvoje konkurenceschopnosti České republiky. Dlouhodobě proto investujeme do vědy, výzkumu a inovací, za letošek to bude 38 mld. Kč. V souladu s Inovační strategií ČR chceme být nejen zemí vysoce odborných znalostí a pokročilých technologií, ale rovněž místem pro nejvýznamnější světové vědecké kapacity,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 3. 2021 22:04

  zilvarpetr

  To jsou zase nesmysly.

  Proč se cpou peníze do startupů, jejichž jediným cílem v drtivé většině je, svoje firmy co nejdříve prodat a zinkasovat peníze. Vybudování globálního lídra ve svém oboru nemá v plánu nikdo nich. To je fakt, který je vidět na dosavadních výsledcích startupistů. Česko je zatím jenom, oproti autům, trošku pokročilejší montovna součástek pro americké globální technologické hráče.

  Podpora sedmi oblastí.
  Mobilita – cokoliv, co zásadním způsobem nesníží počet aut na silnicích a ucpaná města, bude jenom další plýtvání penězi. To ale asi nebude moc zapadat do cílů Sdružení automobilového průmyslu.
  Umělá inteligence – dnes se říká umělá inteligence kdejakému hloupému Alíkovi, který dělá jenom to, co ho sami naučíte. Snad ani nechci vědět, jaké nesmysly se na toto téma budou financovat. Možná někdo vymyslí dalšího mistra šachu.
  Kreativní průmysly, udržitelnost a ekoinovace, chytrá řešení proti krizím – tak pod to se dá se zavřenýma očima schovat snad úplně všechno.
  Kosmické technologie – před lety do nějakého kosmického programu přijímaly i firmy, které měli s kosmem společné jenom to, že využívali GPS. Z toho by si jeden hrcnul na zadek.
  Jaderná a částicová fyzika – snad jediný jasně definovaný obor, která má navíc podle mě opravdu smyl.

  Ohledně inovací – už kdysi dávno jsem někde četl zajímavý názor. Určitě už to neřeknu přesně. Mými slovy, INOVACE je něco, co zásadním způsobem změní fungování světa. Takže například elektřina, žárovka, internet, mobilní telefon, atomová energie a podobně. Když vezmu mobilní telefon, tak jeho vynález byla inovace. Další pohrávání si s touto technologií jsou už jenom vylepšení s menším, nebo větším dosahem. Z tohoto pohledu mi připadá naprosto směšná věta: "CzechInvest díky Technologické inkubaci spojí INOVATIVNÍM způsobem v triangulaci sílu státu, odbornost a znalost akademické sféry a sílu české byznysové základny, ….“ … říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl. No, dnes už je inovace opravdu úplně všechno. Myslím, že toto slovo už nejde degradovat na nižší úroveň.

  Opravdu by mě zajímalo, jak chtějí finančně podpořené firmy propagovat Česko. Kolik z nich bude mít skutečně sídlo v Česku, český název, nebo alespoň kolik z nich bude své služby nabízet i v češtině lidem, jako jsem já? Nebo jak jinak? A na závěr – jak přesně se rozvine konkurenceschopnost Česka při prodeji úspěšných firem zahraničním investorům? To mi nejde na rozum.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).