Hlavní navigace

Digital Services Act změní online prostředí v EU. Komise začala sbírat připomínky

2. 6. 2020

Sdílet

Online platformy - Evropská komise Autor: Evropská komise

Bezpečnost na internetu, svoboda projevu, podmínky pro podnikání v digitální ekonomice, odpovědnost za obsah vytvořený uživateli nebo nová pravidla pro velké online platformy a ochrana před možným zneužíváním jejich dominance na trhu. To jsou témata, která má řešit balíček opatření nazvaný akt o digitálních službách (Digital Services Act). 

Obecné záměry Evropská komise představila letos v únorudnes vyhlásila veřejnou konzultaci, ve které bude v následujících měsících sbírat nápady a připomínky lidí i firem k tomu, co by se v nových pravidlech mělo objevit. V jejím rámci se zabývá především těmito tématy:

  • jak efektivně zabezpečit bezpečnost uživatelů online
  • posouzení režimu odpovědnosti digitálních služeb jednajících jako prostředníci
  • jaké problémy vyplývají z moci digitálních platforem v roli „strážců brány“ (gatekeepers)
  • další nově se objevující příležitosti jako jsou online reklama nebo smart contracty
  • jak řešit problémy v situaci, kdy samostatně výdělečně činní nabízejí své služby prostřednictvím online platforem
  • jaké regulace posílit, aby byl v oblasti digitálních služeb dokončen jednotný trh 

Nová pravidla mají nahradit současný právní rámec přijatý v roce 2000 v rámci směrnice o elektronickém obchodu. Lidé, firmy i organizace mohou své připomínky zasílat prostřednictvím formuláře do 8. září.

Evropská komise současně odstartovala další veřejnou konzultaci, která se týká návrhu nového nástroje hospodářské soutěže. Ten by měl mimo jiné zahrnovat „možnou regulaci digitálních platforem ex ante, včetně dodatečných požadavků pro platformy s úlohou strážce přístupu“.

Svá stanoviska k počátečnímu posouzení dopadů mohou lidé, firmy či organizace Komisi poslat přes formulář do 30. června, otevřená veřejná konzultace běží do 8. září.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).