Hlavní navigace

Digitální knihovna Internet Archive žádá o příspěvky na provoz, přijímá i kryptoměny

27. 12. 2018

Sdílet

Internet Archive

Nezisková digitální knihovna Internet Archive tradičně s koncem roku žádá o příspěvky na svou činnost. Služba ukládá historickou podobu webových stráne k a poskytuje přístup k digitálním sbírkám zdarma dostupných filmů, knih, videoher či aplikací.

Server, který ve světě zaměstnává asi 150 lidí, chce zůstat nezávislý, a tak každoročně vybírá příspěvky na provoz ve výši několika milionů dolarů od uživatelů. K letošnímu cíli mu podle aktuálních informací chybí asi 500 tisíc USD.

Částky darované uživateli se přitom jeden ze sponzorů zavázal ztrojnásobit. Pokud tak někdo daruje nejnižší možný příspěvek 5 USD, Internet Archive ve skutečnosti dostane 15 USD. Podobně to funguje i u darů poslaných v některé z podporovaných kryptoměn – jeden ze sponzorů přislíbil, že dary v tokenech zdvojnásobí až do výše 25 tisíc dolarů.

„Mým snem vždycky bylo vytvořit všeobecnou knihovnu, která by byla dostupná všem. Nepočítal jsem ale s vlivy, které dnes web ničí. S centralizací moci. S aktivním překrucováním faktů. Internet Archive se tím pro mě změnil ze služby, kterou je hezké mít, ve službu, která je nezbytná,“ napsal v žádosti uživatelům zakladatel služby Brewster Kahle. „Svět potřebuje lepší web. Svět si zaslouží lepší web,“ dodal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 12. 2018 23:23

    Niki (neregistrovaný)

    Vrele doporucuji uchvatny clanek The Cobweb harvardske historicky Jill Lepore o tomto archivu i archivaci Internetu. Volne dostupne v tydeniku The New Yorker.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).