Hlavní navigace

Knihovny

Digitální knihovna Internet Archive žádá o příspěvky na provoz, přijímá i kryptoměny

Nezisková digitální knihovna Internet Archive tradičně s koncem roku žádá o příspěvky na svou činnost. Služba ukládá historickou podobu webových stráne k a poskytuje přístup k digitálním sbírkám zdarma dostupných filmů, knih, videoher či aplikací…

Ondřej Koch (NTK): Chceme odstranit vendor lock-in a přejít na Linux a open source

Národní technická knihovna na veřejné počítače nasadila Linux a chce toho co nejvíce převést na open source.

Doba čtení: 12 minut

Peter Morville (Semantic Studios): Jsem bláznivý knihovník, který se zamiloval do webu

Internet je vlastně taková knihovna. Má svou strukturu a neustále se vyvíjí. Jak funguje informační architektura a jak se bude vyvíjet do budoucna?

Doba čtení: 10 minut

Jakub Mráček: Jak prosazovat otevřená data

Esej o Haagské deklaraci, datovém komunismu a vážných dilematech, před kterými otevírání dat stojí.

Doba čtení: 8 minut

Je možné půjčovat e-knihy? Dilia a Národní knihovna podaly trestní oznámení

O serveru Onlineknihovna.cz jste pravděpodobně do dnešního dne neslyšeli. Jeho činnost teď zřejmě začne prověřovat policie.

Doba čtení: 9 minut

Adobe zajímá, co právě čtete a na kolikáté stránce jste

Aktuální verze softwarové čtečky Digital Editions zjišťuje, co, kdy a kde právě čtete, a kdy to budete mít dočtené. Navíc tyto informace posílá na své servery.

Doba čtení: 1 minuta

Amazon nabídne e-knihy za paušál. Zavřete knihovny, zrušte nakladatele?

Po hudebních službách umožňujících poslouchat cokoliv za měsíční paušál s podobným schématem přišel také Amazon s e-knihami a audio knihami.

Doba čtení: 4 minuty

Jihočeská vědecká knihovna začíná půjčovat e-knihy přes eReading.cz

Knihovna dnes ve spolupráci s prodejcem eReading.cz spouští online výpůjčky e-knih. Najednou si bude možné půjčit dva tituly na maximálně tři týdny.

23. 4. 2014 7:47
Doba čtení: 1 minuta

Ebookeater bude zpřístupňovat tisíce e-knížek za jedno měsíční předplatné

Něco jako Spotify nebo Deezer, ale s e‑knihami, tedy plný přístup k řadě knížek za předplatné, chystá česká firma iBrands. S projektem chtějí vyjít už letos na podzim.

Doba čtení: 8 minut

Americké Kongresová knihovna archivovala 170 miliard tweetů

Původní plán Kongresové knihovny hovořil o archivaci všech tweetů z let 2006 až 2010 a v pátek Knihovna oznámila, že je několik týdnů před dokončením tohoto plánu – v archivu je momentálně 170 miliard tweetů. Na konec roku 2010 by archivace měla dorazit na konci ledna.  Twitter a Knihovna společnou iniciativu ohlásili v dubnu 2010 s cílem archivovat všechny tweety pro potřeby výzkumů – do archivu se dostávají pouze veřejně dostupné tweety a přístupné z archivu mohou být až po šesti měsících od…

6. 1. 2013 10:08
Doba čtení: 1 minuta

Národní knihovna spustila nové stránky, na webovou farmu převede dalších více než 40 webů

Národní knihovna České republiky spustila na začátku týdne nový web. Jak velkou změnu web prodělal, zjistíte porovnáním s verzí, kterou knihovna používala do konce minulého týdne. Nový web vytvořila společnost Trinet. Národní knihovna se rozhodla pro vývoj nového webu z důvodů nedostačujících kapacit webu starého. Zejména se jedná o architekturu webu. Nejen HP byla u starého webu ne příliš uživatelsky přijatelná a Národní knihovna na ni nemohla prezentovat širokou řadu služeb, které nabízí,…

Doba čtení: 1 minuta

Knihovny mají nástroje, o nichž se firmám ani nesní, internet je nemůže nahradit

Internet – neinternet, obliba knihoven roste, říká v rozhovoru pro Lupu pedagog Ústavu informačních studií a knihovnictví Univerzity Karlovy Richard Papík. Mají tyto instituce v době, kdy většinu informací automaticky hledáme na internetu, ještě smysl?

Doba čtení: 6 minut