Hlavní navigace

Národní knihovna spustila nové stránky, na webovou farmu převede dalších více než 40 webů

4. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Národní knihovna České republiky spustila na začátku týdne nový web. Jak velkou změnu web prodělal, zjistíte porovnáním s verzí, kterou knihovna používala do konce minulého týdne. Nový web vytvořila společnost Trinet. Národní knihovna se rozhodla pro vývoj nového webu z důvodů nedostačujících kapacit webu starého. Zejména se jedná o architekturu webu. Nejen HP byla u starého webu ne příliš uživatelsky přijatelná a Národní knihovna na ni nemohla prezentovat širokou řadu služeb, které nabízí,…

Národní knihovna České republiky spustila na začátku týdne nový web. Jak velkou změnu web prodělal, zjistíte porovnáním s verzí, kterou knihovna používala do konce minulého týdne. Nový web vytvořila společnost Trinet.

Národní knihovna se rozhodla pro vývoj nového webu z důvodů nedostačujících kapacit webu starého. Zejména se jedná o architekturu webu. Nejen HP byla u starého webu ne příliš uživatelsky přijatelná a Národní knihovna na ni nemohla prezentovat širokou řadu služeb, které nabízí, uvedla Irena Maňáková, ředitelka Odboru komunikace, Národní knihovny. Dodala také, že původní web nesplňoval vyhlášku č. 64/2008 Sb., o formě uveřejňování informací souvisejících s výkonem veřejné správy prostřednictvím webových stránek pro osoby se zdravotním postižením (vyhláška o přístupnosti).


Nový web oproti starému splňuje kritéria přístupnosti, před ostrým spuštěním jsme požádali o kontrolu přístupnosti pro nevidomé a slabozraké právě tyto spoluobčany a z obou skupin nám přišlo kladné hodnocení, uvedla Maňáková.

Web je možné prohlížet i v textové verzi.

Content First 2022_tip temata

Kromě spuštění nového webu nkp.cz, začne Národní knihovna převádět dalších více než 40 internetových stránek na nově vytvořenou webovou farmu.

V současné době neprobíhá pouze změna samotného webu nkp.cz, ale také proběhlo vytvoření webové farmy, na kterou se budou postupně převádět další weby Národní knihovny, kterých je více než 40. Webová farma je tvořena za účelem jednotné správy webů v rámci Národní knihovny. V tuto chvíli to tak není, což je ekonomicky nevýhodné, vysvětluje Maňáková.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.