Hlavní navigace

Digitální měna Facebooku se přejmenuje z Libry na Diem

2. 12. 2020

Sdílet

Diem - měna - logo Autor: Diem Association

Plán Facebooku na vytvoření vlastní digitální měny má nový vývoj. Organizace Libra Association, která na měně pracuje, se přejmenovala na Diem Association a obdobně se má proměnit i název chystaného tokenu: podle agentury Blomberg se má z Libra změnit na Diem Dollar. 

Jméno vychází z latinského slova pro den a změna má podle oficiálního prohlášení zvýšit nezávislost chystané měny. Nový název nese i Diem Networks, která má být provozovatelem platebního systému nové měny. 

Podle Financial Times se spuštění měny chystá už možná na leden příštího roku – pokud získá potřebná povolení od regulátorů. Tvůrci měny ale výrazně sleví z původních záměrů, píše deník. Z původního systému stablecoinů navázaných na koš klasických národních měn má být nakonec jeden token navázaný na dolar.

Libra krátce po svém představení čelila kritice ze strany bank, politiků i regulačních úřadů. Kritici zmiňovali například obavy z toho, že by silná digitální měna s podporou Facebooku mohla narušit světový finanční systém. Čtěte více: Proč se centrální banky bojí Facebook Libry a o čem to vypovídá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).