Hlavní navigace

Digitální měna Facebooku se přejmenuje z Libry na Diem

Sdílet

David Slížek 2. 12. 2020

Plán Facebooku na vytvoření vlastní digitální měny má nový vývoj. Organizace Libra Association, která na měně pracuje, se přejmenovala na Diem Association a obdobně se má proměnit i název chystaného tokenu: podle agentury Blomberg se má z Libra změnit na Diem Dollar. 

Jméno vychází z latinského slova pro den a změna má podle oficiálního prohlášení zvýšit nezávislost chystané měny. Nový název nese i Diem Networks, která má být provozovatelem platebního systému nové měny. 

Podle Financial Times se spuštění měny chystá už možná na leden příštího roku – pokud získá potřebná povolení od regulátorů. Tvůrci měny ale výrazně sleví z původních záměrů, píše deník. Z původního systému stablecoinů navázaných na koš klasických národních měn má být nakonec jeden token navázaný na dolar.

Libra krátce po svém představení čelila kritice ze strany bank, politiků i regulačních úřadů. Kritici zmiňovali například obavy z toho, že by silná digitální měna s podporou Facebooku mohla narušit světový finanční systém. Čtěte více: Proč se centrální banky bojí Facebook Libry a o čem to vypovídá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.