Hlavní navigace

Libra od Facebooku by se mohla spustit již v lednu, podoba bude ale skromnější

Sdílet

Karel Wolf 27. 11. 2020

Ambiciózní projekt privátního stablecoinu Libra, za kterým stojí americká společnost Facebook a jím iniciovaná Libra Asociace, se možná dočká spuštění již v lednu příštího roku.

Tvrdí to alespoň ve svém reportu páteční Financial Times s odvoláním na tři zdroje, které na projektu participují.

Co je Libra

Libra je digitální měna, jejíž koncept v roce 2019 představil Facebook. Formálně ji má zaštiťovat nezisková organizace Libra Association, jejímiž členy jsou kromě Facebooku také firmy z prostředí online plateb, telekomunikací či blockchainu. Libra původně měla začít v praxi fungovat od roku 2020, od začátku se ale potýká se silným odporem  finančních regulátorů a významných politiků.

Projekt ovšem nezačne fungovat v původní (loni v červnu představené) podobě. Namísto toho se má dočkat mnohem skromnější formy, která nebude tak velkým trnem v oku orgánům regulujícím finanční trh. Nejviditelnější změnou je samotný fakt, že namísto koše aktiv (fiat měn, dluhopisů a digitálních aktiv) by například měla být hodnota Libry vázána pouze na jednu zákonem definovanou měnu a to na americký dolar. 

TIP: Proč se centrální banky bojí Facebook Libry a o čem to vypovídá 

Asociace Libra se nyní podle FT také pokouší získat souhlas švýcarského regulátora s vydáváním na fiat měny vázaných stablecoinů a následně měny vázané na tyto stablecoiny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.