Hlavní navigace

Druhý Mt. Gox: japonská směnárna Coincheck přišla o kryptoměnu za 400 milionů dolarů

29. 1. 2018

Sdílet

Japonská směnárna Coincheck přišla při jedné z největších krádeží kryptoměn přibližně o 400 milionů dolarů. Jde o podobně vysokou či možná ještě vyšší sumu, o jakou před čtyřmi lety přišla jiná japonská burza Mt. Gox

Neznámý útočník se v pátek naboural do úložiště směnárny, ze kterého vybral celkem 532 milionů tokenů kryptoměny NEM (v době krádeže měla kurz asi 94 centů). Krádež se dotkla 260 tisíc uživatelů, přiznala směnárna. Zároveň přislíbila, že své zákazníky odškodní.

Podle dostupných informací agentury Bloomberg Coincheck zloději značně usnadnil práci. Ukradené tokeny totiž držel v tzv. horké peněžence – tedy v úložišti, které je připojeno k externím sítím. Směnárna se přitom na svém webu chlubí tím, že peníze zákazníků ukládá ve „studené“ peněžence a „jejich Bitcoiny jsou tak vždy chráněné“.

Po pádu Mt. Gox zavedlo Japonsko pro směnárny kryptoměn povinný licenční systém. Nová pravidla začala platit loni na jaře, Coincheck je ale momentálně asi čtyři měsíce po lhůtě, do které měl licenci získat. Japonský regulátor FSA mu však umožnil i nadále fungovat, než o licenci rozhodne.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 1. 2018 17:11

    jkjk

    MtGox tehdy přišel o 744 tisíc BTC, což je při aktuálním kurzu přes 7 mld. dolarů (při tehdejším kurzu samozřejmě řádově méně).

  • 30. 1. 2018 10:55

    fd (neregistrovaný)

    Fascinujici je na tom predevsim to, ze prakticky vsechny cryptomeny jsou zalozeny na tom, ze neni treba zadny prostrednik pro uskutecnovani transakci, a kazdy jeden muze mit sve coiny na svem disku klidne nekde v trezoru.

    A pak velmi znacna cast naladuje tyto coiny na ucty tretich osob, kde maji naprosto nulove informace o zabezpeceni, a divi se, ze o ne prijdou.

    Ukazuje to ovsem take na to, ze tvurci nedomysleli vyvoj. Tem cryptomenam chybi prave bezpecny mechanismus zprostredkovani smeny. Tzn neco na tema "bankovni uschovy", kdy by coiny neci ucet rekneme blokoval, ale nemohl by s nimi nakladat bez autorizace "majitele".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).