Hlavní navigace

Druhý Mt. Gox: japonská směnárna Coincheck přišla o kryptoměnu za 400 milionů dolarů

Sdílet

David Slížek

Japonská směnárna Coincheck přišla při jedné z největších krádeží kryptoměn přibližně o 400 milionů dolarů. Jde o podobně vysokou či možná ještě vyšší sumu, o jakou před čtyřmi lety přišla jiná japonská burza Mt. Gox

Neznámý útočník se v pátek naboural do úložiště směnárny, ze kterého vybral celkem 532 milionů tokenů kryptoměny NEM (v době krádeže měla kurz asi 94 centů). Krádež se dotkla 260 tisíc uživatelů, přiznala směnárna. Zároveň přislíbila, že své zákazníky odškodní.

Podle dostupných informací agentury Bloomberg Coincheck zloději značně usnadnil práci. Ukradené tokeny totiž držel v tzv. horké peněžence – tedy v úložišti, které je připojeno k externím sítím. Směnárna se přitom na svém webu chlubí tím, že peníze zákazníků ukládá ve „studené“ peněžence a „jejich Bitcoiny jsou tak vždy chráněné“.

Po pádu Mt. Gox zavedlo Japonsko pro směnárny kryptoměn povinný licenční systém. Nová pravidla začala platit loni na jaře, Coincheck je ale momentálně asi čtyři měsíce po lhůtě, do které měl licenci získat. Japonský regulátor FSA mu však umožnil i nadále fungovat, než o licenci rozhodne.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?