Hlavní navigace

DVB-T2 Multiplex 24 vylepšuje pokrytí v Olomouckém kraji

6. 4. 2021

Sdílet

Mapa pokrytí DVB-T2 Multiplex 24 k 6. 4. 2021 Autor: Digital Broadcasting

V osm hodin ráno začal vysílač v lokalitě Hanušovice šířit signál DVB-T2 Multiplexu 24. Společnost Digital Broadcasting tak vylepšuje pokrytí sítě v Olomouckém kraji. Vysílání je šířeno na 44. kanálu. Po spuštění dnešního vysílače stouplo pokrytí na 92,5 % území a 97,3 % obyvatel.

V televizní síti jsou programy Nova, Nova Action, Nova 2, Nova Gold, Paramount Network, Joj Family, Relax, Rebel, CS Mystery, ABC TV, Galerie, Klenot TV, Sport 5, Šlágr a Televize přes anténu, tedy vlastní informační program společnosti Digital Broadcasting. Kromě nich jsou do sítě podle oblasti zařazeny ještě příslušné regionální televizní stanice, například Polar HD, TV Morava nebo LTV Plus.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 4. 2021 10:16

    B.Pavel

    Podobné články beru jako vtip. Žiji v pohraničí s Německem na Karlovarsku, kde po zavedení nového digitálu nemá televizní signál téměř celá obec. Na stížnosti navíc nikdo nereaguje a situace je tedy takřka neřešitelná. Všichni si koupili nové Set-Top-Boxy a signál nemá skoro nikdo, - kromě asi tří rodin, které mají domky na kopci. Naopak: Německé programy chytáme bez chyb všechny, ale poplatky za vysílání (které nemáme) platíme Česku!

  • 6. 4. 2021 15:28

    Karel Mikuláštík

    Mohl byste být konkrétnější - jaká obec, cca kolik obyvatel/domů, jaký byl stav v době s DVB-T? V době analogové se využívalo až někde k 700 televizních převaděčů, nyní jich komerční sítě využívají kolem 60 a ČT cca 100. Televizní převaděč je zařízení v určité hodnotě v nepřetržitém provozu s potřebou údržby. Je potřeba počítat s nějakou spoluúčastí místní samosprávy a také řešit rentabilitu řešení. Pokud nemá signál několik domů, je určitě efektivnější je obsloužit satelitním příjmem než kvůli nim spravovat TV převaděč.

  • 7. 4. 2021 8:34

    Pamětník

    Podle někým oblíbeného hesla "Líp už bylo", se dají časy před desítkami let samozřejmě ohodnotit pohledem Hrbekjak12. ČST vysílala jediný program v I. TV pásmu, které se dalo, za lepších podmínek, nějak chytat i na vzdálenost stovek km. Bohužel to vždy nebyla ta naše, ale nechtěná nějaká zahraniční. Na další stanici už tam ale místo nebylo.

    Proč je dnes situace jaká je, to by bylo na dlouhý monolog. Zákon nenutí žádnou stanici mít pokrytí 100% území státu, ani pro 100% občanů zpřístupnit DVB-T2. Pro těch pár zbývajících % je zde, ze zákona, určeno satelitní vysílání. Je sice pravdou, že na nasliněný prst nikdo DVB-S nenaladí, jako někteří DVB-T2, ale investice do paraboly a konvertoru není přehnaná a příjem kódované ČT je bezplatný. Dnes už většinou jen hrstka TV diváků nemá TV, kde by nebyl integrován DVB-S tuner, čili satelitní přijímač, či STB, ani nepotřebují. Nebo si zkrátka musí počkat, až budou sítě DVB-T2 dobudovány, ani v analogu, či DVB-T, nebylo všechno zajištěno najednou stovkami pomocných vysílačů.

    Nebo si vezměte příklad z těch, kteří už prý vůbec lineární vysílání nepotřebují a nesledují, internetové připojení jim toto všechno umožní sledovat kdykoliv, i s mnohokrát větší nabídkou.

    Přestat platit koncese je velmi jednoduché, stačí čestné prohlášení, ale pozor, zda vám nezbyde v domácnosti nějaký, i třeba nepoužívaný, přístroj, který by analogové, nebo digitální, vysílání rozhlasu umožňoval přijímat. To by bylo trestné, s vysokými pokutami.

  • 7. 4. 2021 9:25

    Karel Mikuláštík

    Dost by mne zajímala teorie k 1000x lepším schopnostem šíření analogu :). Řada TV převaděčů v analogové době neřešila ani tak slabý signál jako signál rozbitý vícecestným šířením, kde nebyla šance se zbavit "duchů". Proti analogu s jedním programem v SD rozlišení se nyní v DVB-T2 u nás na stejném frekvenčním prostoru šíří nějakých 5 - 8 programů v HD rozlišení nebo až cca 20 programů v SD. Technicky je to samozřejmě docela na "krev" a pro možnost příjmu je potřeba dát do toho trochu víc "sádla". Pokud jsem v nějakých horších podmínkách a nedaří se mi zajistit si příjem svépomocí, je vhodné přizvat odporníka s patřičným vybavením a znalostmi .... ;)

  • 7. 4. 2021 12:43

    Ivan_z_Kolina

    Jediný poplatek, který se platí povinně, je ten koncesionářský. A ten se neplatí za příjem signálu, ani za možnost nebo nemožnost příjmu, ale jen a pouze za vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače. A platbou v žádném případě nevzniká nějaká povinnost státu signál lidem zajišťovat. Je to možná divné, ale je to prostě tak.
    Lokalit bez pozemního signálu je spousta, ale naštěstí je možnost řešit příjem jiným způsobem, třeba již zmiňovaným satelitním příjmem.

  • 6. 4. 2021 23:59

    vajsmen

    To se mi hned ulevilo, ze je pro stat levnejsi zaridit tem lidem zdarma (v ramci konces. poplatku) satelity, nez mrhat penezi na prevadece, vykryvace a dokryvace nebo jak se to jmenuje. Diky moc :-)))

  • 7. 4. 2021 0:07

    bez přezdívky

    Bohužel takovéto věci jsou teď mnohem častější, že se věci mění k horšímu. V době analogu by se dala postavit někam na sloup anténa, a podívat se na zprávy aspoň v trochu zašumnelém obrazu. To samozřejmě nemluvím o 1000x lepších schopnostech šíření analogu. Dneska si postavím na sloup anténu, a ze zpráv nemám nic, protože že zakosťičkovaného obrazu a zvuku se toho moc nedozvim. A teď ještě tuhle blbost chtěj udělat s rádiem, to se bude super poslouchat, když pojedu v autě a bude se mi to v každém kopci sekat.
    Jestli rozhlas odejde z analogu, tak už odemě neuvidí ani korunu. Jakoby nestačilo že odchází z AM.

  • 7. 4. 2021 12:51

    xsc

    Schopnosti šíření jsou samozřejmě stále stejné, z hlediska antény a šíření jde pořád o analogový signál. Rozdíl je samozřejmě v používaném pásmu, DVB-T používá UHF stejně jako kdysi druhý program (s tím je tedy potřeba srovnávat), VHF signál měl dosah větší. Ale hlavní problém je jinde. U digitálu pokud klesne úroveň signálu pod určitou mez, neuvidím nic. Kolem této meze budu mít velice nepříjemné výpadky. V analogu byla degradace signálu postupná s narůstajícím šumem, ale pořád bylo něco vidět.

    7. 4. 2021, 12:52 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).