Hlavní navigace

E-shop na elektronické dálniční známky odstartuje v prosinci, edalnice.cz už běží

3. 7. 2020

Sdílet

edalnice.cz Autor: Ministerstvo dopravy

Aktualizace 1. 12. 2020 8:40: Ráno v první den prodeje elektronických dálničních známek web edalnice.cz zatím nefunguje. Podle vyjádření firmy, která ho vyvinula, by se měl do ostrého provozu spustit během dne. 

Ministerstvo dopravy pokračuje v přípravě e-shopu na elektronické dálniční známky. Dle resortu jde vše podle plánu. Dnes byl spuštěn web edalnice.cz, kde jsou prozatím k dispozici základní informace. E-viněty půjdou koupit od prosince s platností od ledna 2021.

Roční kupon vyjde na 1500 korun, měsíční na 440 a desetidenní na 310 korun. Elektronické známky půjde koupit přes web, mobilních zařízeních, samoobslužných kioscích a obchodních místech.

Na e-shopu pracuje státní podnik CENDIS, který zakázku za 300 milionů korun získal bez výběrového řízení. Původně jí za 401 milionů dostalo Asseco Central Europe. Vlna kritika vedla ke zrušení a víkendovému hackathonu a zveřejnění rozpočtu na deset milionů. Později se ukázalo, že tento komunitní produkt by nešel použít, případně pouze jeho malé částiProjekt měl také problém s únikem osobních dat.

„Současnou papírovou i budoucí elektronickou dálniční známku musí mít, při použití zpoplatněného úseku dálnice, silniční motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž největší povolená hmotnost činí nejvýše 3,5 tuny. Vozidlo ji musí mít ještě před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice. Povinnost mít platnou elektronickou dálniční známku neplatí pro motocykly a ani se nevztahuje na přípojná vozidla,“ uvádí ministerstvo dopravy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).