
Evropská komise hodlá uvolnit 3,5 miliardy eur na investice do technologických startupů. V roce 2021 formálně rozjede fond, který bude spadat pod Evropskou radu pro inovace (European Innovation Council) s tím, že se finální částka ještě může změnit s tím, jak dojde na debaty s jednotlivými členskými zeměmi Evropské unie.
Komise chce poskytovat peníze firmám v raných fázích, které často mají problém překlopit základní výzkum a objevy do použitelného produktu. Dle vyjádření Jean-Eric Paqueta, ředitele pro výzkum a inovací v Evropské komisi, pro Bloomberg se má zaplnit mezera, kam neradi kvůli vysokému risku vstupují běžné fondy s rizikovým kapitálem.
Pilotní fáze fondu odstartovala už letos v létě, k dispozici je 600 milionů eur. Zapojit se má 50 až 100 projektů. Fond jako takový mají řídit externí odborníci, kteří projdou výběrovým řízením.
Evropská unie do začínajících firem investuje už nyní skrze granty a Evropský investiční fond (EIF). Ten působí i v České republice skrze dva vybrané tuzemské fondy. Jedním z nich je Nation 1 s kapitálem 20 milionů eur (letos má částka narůst na 35 milionů) a druhým pak Lighthouse Ventures, jenž odstartoval s 23 miliony eur.
Investice do evropských firem v posledním roce narostly, a to i díky obchodní válce mezi USA a Čínou. Na starém kontinentu prozatím bylo investováno 34,3 miliardy dolarů s tím, že největším centrem nadále zůstává Londýn následovaný Berlínem a Paříží. Česko je zhruba na úrovni Belgie, Rakouska, Estonska a Lucemburska.
Nová akce Evropské komise má pomoci v technologiích lépe konkurovat Číně a Spojeným státům. EU už k jakémusi „osamostatnění“ podniká několik kroků. Spustila například projekt EuroHPC na vybudování sítě superpočítačů (zapojuje se i Ostrava) či aktivitu na vývoj vlastních procesorů (European Processor Initiative). Německo zase chystá přijít s myšlenkou evropského cloudu (projekt Gaia-X).