Hlavní navigace

Evropská komise se zastala Spotify, obvinila Apple ze zneužívání dominance

Sdílet

David Slížek 30. 4. 2021

Evropská komise (EK) formálně obvinila firmu Apple ze zneužívání dominantní pozice a poškozování konkurenčních hudebních aplikací. Firmě poslal tzv. prohlášení o námitkách, které znamená sdělení obvinění a není definitivním rozhodnutím případu. 

App Store od Applu podle předběžných výsledků vyšetřování EK funguje pro autory hudebních aplikací jako gatekeeper k uživatelům iPhonů a iPadů. Apple zároveň provozuje službu Apple Music, která konkuruje dalším službám na streamování hudby. 

„Nastavením pravidel, která v App Store znevýhodňují konkurenční hudební služby, Apple narušuje konkurenci a brání tomu, aby uživatelé mohli využívat levnější hudební služby,“ konstatovala eurokomisařka Margrethe Vestager.

Stížnost na Apple podala v roce 2019 streamingová služba Spotify, které se nelíbilo, že musí ze všech transakcí v App Store přes platební systém Applu odvádět 30% poplatek. Provize přitom navyšuje cenu předplatného a znevýhodňuje nás proti konkurenční službě Apple Music, argumentovala služba Spotify. Streamingová služba prodávala předplatné přes App Store jen mezi lety 2014 a 2016, poté tuto možnost pro nové uživatele zrušila

Podle Komise je v App Store problematická kombinace dvou skutečností: první je to, že všichni vývojáři aplikací musí Applu odvádět 30% poplatek z každého předplatného prodaného v aplikacích. Podle Komise většina provozovatelů přenáší tento náklad na uživatele. Druhou pak má být smluvní omezení, které vývojářům zakazuje informovat uživatele o tom, že si mohou předplatné pořídit jinde a obvykle na nižší cenu.

Apple tak podle předběžných závěrů Komise narušuje hospodářskou soutěž tím, že konkurentům Apple Music navyšuje náklady, což pak zvyšuje ceny předplatného pro uživatele.

Apple teď má možnost na obvinění reagovat, teprve poté Komise v případu definitivně rozhodne.

Našli jste v článku chybu?