Hlavní navigace

Evropská komise spouští registrace pro testování etických pravidel umělé inteligence

4. 6. 2019

Sdílet

AI

Evropská komise postupně rozjíždí nasazování etických pokynů týkajících se využití umělé inteligence. Ty byly pod názvem Ethics guidelines for trustworthy AI představeny letos v dubnu s tím, že navrhují, jak vývoj kolem AI sladit s právem a regulacemi, aby AI byla dobrý sluha a nikoliv zlý pán.

Komise nyní spustila registrace pro zájemce, kteří chtějí etické pokyny začít testovat v praxi. Toto testování má mít vliv na další úpravy pokynů a je tak možné jejich výslednou podobu ovlivnit. Pilotní fáze testování se mohou účastnit zástupci veřejné správy i soukromého sektoru.

Komise bude zpětnou vazbu sbírat online. Na základě poznámek testujících pak takzvaná High-Level Expert Group on AI, která je složená ze zástupců evropského byznysu či akademického sektoru, připraví revidovanou verzi etických pravidel. Hodnocení má být dokončeno letos a výsledky předloženy v roce 2020.

Kompletní dříve představená zpráva od High-Level Expert Group je k dispozici zde (PDF). Etické pokyny Evropské komise mají těchto sedm základních podmínek:

  • Možnost řízení a dohledu ze strany člověka: Systémy využívající umělou inteligenci by měly pomáhat vytvářet spravedlivou společnost podporou lidského faktoru a dodržováním základní práv, nikoliv lidskou nezávislost zmenšovat, omezovat nebo zavádějícím způsobem směrovat.
  • Robustnost a bezpečnost: Důvěryhodná umělá inteligence musí být založena na bezpečných, spolehlivých a odolných algoritmech, které bude možné použít i v případě, že se vyskytnou chyby nebo bude systém nestabilní, a to během všech životních cyklů systému.
  • Ochrana soukromí a dat: Občané by měli mít plnou kontrolu nad svými údaji a údaje o nich nesmí být použity k jejich újmě ani diskriminaci.
  • Transparentnost: Systémy umělé inteligence musí být sledovatelné.
  • Rozmanitost, zákaz diskriminace a rovné zacházení: Systémy umělé inteligence by měly zohledňovat celou škálu lidských schopností, dovedností a požadavků a měly by být přístupné všem.
  • Společenský a environmentální prospěch: Systémy umělé inteligence by se měly využívat k podpoře pozitivních sociálních změn a ke zvýšení udržitelnosti a ekologické odpovědnosti.
  • Odpovědnost: Měly by být zavedeny mechanismy, které zajistí odpovědnost za systémy umělé inteligence a za výsledky jejich činnosti.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).