Hlavní navigace

Aby nás nezničila umělá inteligence. Evropa představila pravidla pro bezpečnou AI

Sdílet

Jan Sedlák 9. 4. 2019

Evropská komise tento týden představila etické pokyny týkající se bezpečné umělé inteligence (ethics guidelines for trustworthy AI). Jde o výsledek práce skupiny odborníků na umělou inteligenci, kterou Komise sestavila v polovině loňského roku. Z Čechů v ní nikdo nezasedá, je v ní ale jedna Slovenka.

EU má zájem stát se jedním z hlavních hráčů v oblasti umělé inteligence, zároveň chce ale nastavit pravidla tak, aby tato AI nebyla případnou hrozbou. Etické pokyny navrhují, jak by se společně v této věci mělo postupovat a jak AI sladit s právem a regulacemi. 

Etické pokyny se od letošního léta budou testovat v praxi (lze se připojit k The European AI Alliance) a Komise bude sbírat poznatky, které by pak měly být dále integrovány. Evropa pak bude hledat konsenzus s dalšími státy (Japonsko, Kanada, Singapur) a téma prosazovat na G7 či G20.

Součástí rozsáhlého evropského projektu je spuštění i takzvaných center excellence pro výzkum umělé inteligence. V Česku spouští půlmiliardový AI projekt například Výzkumné centrum informatiky ČVUT vedené Michalem Pěchoučkem. Příští týden bude také oficiálně spuštěn údajně nejvýkonnější cluster pro AI aplikace v Česku.

Kompletní zpráva od High-Level Expert Group je k dispozici zde (PDF). Etické pokyny Evropské komise mají těchto sedm základních podmínek:

 • Možnost řízení a dohledu ze strany člověka: Systémy využívající umělou inteligenci by měly pomáhat vytvářet spravedlivou společnost podporou lidského faktoru a dodržováním základní práv, nikoliv lidskou nezávislost zmenšovat, omezovat nebo zavádějícím způsobem směrovat.
 • Robustnost a bezpečnost: Důvěryhodná umělá inteligence musí být založena na bezpečných, spolehlivých a odolných algoritmech, které bude možné použít i v případě, že se vyskytnou chyby nebo bude systém nestabilní, a to během všech životních cyklů systému.
 • Ochrana soukromí a dat: Občané by měli mít plnou kontrolu nad svými údaji a údaje o nich nesmí být použity k jejich újmě ani diskriminaci.
 • Transparentnost: Systémy umělé inteligence musí být sledovatelné.
 • Rozmanitost, zákaz diskriminace a rovné zacházení: Systémy umělé inteligence by měly zohledňovat celou škálu lidských schopností, dovedností a požadavků a měly by být přístupné všem.
 • Společenský a environmentální prospěch: Systémy umělé inteligence by se měly využívat k podpoře pozitivních sociálních změn a ke zvýšení udržitelnosti a ekologické odpovědnosti.
 • Odpovědnost: Měly by být zavedeny mechanismy, které zajistí odpovědnost za systémy umělé inteligence a za výsledky jejich činnosti.
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 4. 2019 19:40

  Ditys

  Intelingence, ať přirozená nebo umělá, už ze své podstaty dokáže překonávat překážky. Tedy i zmíněná (omezující) pravidla. Je to jen otázka času a vývoje. Ostatně, ani lidé, coby inteligentní bytosti, často etická pravidla nedodržují. Takže systém používající AI může být buď inteligentní, nebo bezpečný.

 • 10. 4. 2019 7:25

  bez přezdívky

  Problémem je že firmy co využívají v praxi AI v oblasti marketingu a sociálních sítí toto dávno masivně porušují. Například behavioralni manipulace , redefinice toho co je normalni pomoci bublin, cileni na skupiny podle rasy, pohlavi atd. Eticky kodex je sice hezky ale když sw nebude dodržovat je k ničemu. Začal bych tvrdou regulací tam kde už AI reálně škodí.

  Kromě reklam ještě regulace lootboxu, napr to ze velke firmy v oblasti her zkoumaji jak lepe vyvolavat zavislost a ktere odmeny mozek vice vyzaduje je silene.