Hlavní navigace

EU bude vyšetřovat Apple kvůli podezření ze zneužívání monopolního postavení

6. 5. 2019

Sdílet

Evropský soudní dvůr - EU - rozsudek - verdikt Autor: Isifa

Evropská unie spustí formální vyšetřování Apple kvůli zneužívání monopolního postavení a poškozování konkurence v rámci své platformy, podnětem se stala březnová stížnost švédské streamovací služby Spotify.

Spotify podalo v březnu Evropské komisi oficiální stížnost, podle níž společnost provozující App Store úmyslně znevýhodňuje aplikace konkurence vůči svým vlastním. Spotify ve stížnosti tvrdí, že v rámci platformy App Store musí kvůli 30% provizi Apple prodávat předplatné výrazně dráž, než Apple Music a je tím pádem automaticky v nevýhodě. Když se firma podle Spotify rozhodne platební systém Applu nepoužívat, znamená to podle ní pro ni řadu technických a uživatelských omezení, které na ni Apple uvalí. Stěžuje si například na to, že Apple neumožnil přístup Spotify ke službám jako je Siri, HomePod nebo Apple Watch.

Spotify proto požaduje, aby Apple se všemi aplikacemi zacházel stejně a obchody s aplikacemi by také podle ní neměly rozhodovat o tom, jak tvůrci aplikací mohou s uživateli komunikovat. Spotify na podporu své stížnosti spustilo také web timetoplayfair.com, na kterém své argumenty vysvětluje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).