Hlavní navigace

Evropský procesor EPAC má po nabootování Linuxu první testovací vzorky

24. 9. 2021

Sdílet

Evropský procesor EPAC Autor: EPI

Evropský procesor EPAC má první testovací vzorky a posunul se do další fáze vývoje. Organizace European Processor Initiative (EPI) zahrnující 28 partnerů z 10 zemí navázala na akci z počátku letošního roku, kdy se v rámci FPGA fáze vývoje podařilo nabootovat Linux.

EPI chce vytvořit evropský procesor v první fázi určený do superpočítačů. Jde mimo jiné o reakci Evropy na zaostávání v této oblasti vůči Číně, Spojeným státům a Japonsku. EPI je součástí akce EuroHPC, v rámci níž starý kontinent buduje síť superpočítačů. Jeden z nich běží v Ostravě.

EPI vyvíjí procesor a akcelerátor European Processor Accelerator (EPAC), který využívá otevřený standard RISC-V, alternativu k ARMu. EPI obdržela 143 testovacích čipů EPAC, které vyrobila společnost GlobalFoundries, dřívější výrobní část AMD. Použila se technologie 22FDX, jde tedy o 22nm proces.

Tyto čipy mají plochu 26,97 milimetrů čtverečních. Cílí se na frekvenci 1 GHz. Součástí jsou čtyři VPU SemiDynamics (jádra Avispado RISC-V) a větší VPU navržené Barcelonským superpočítačovým centrem a univerzitou v Záhřebu.

Nechybí další dvě menší jádra. Stenci and Tensor Accelerator (STX) navrhly Fraunhofer IIS, ITWM a ETH Zürich. Variable Precision Processor (VRP) je od CEA LIST. Všechny čipy jsou propojeny vysokorychlostního Network on Chip (NoC) rozhraní SERDESS a EXTOLL.

Do EPI spadají společnosti jako Infineon, STMicroelectronics nebo BMW. Součástí je také několik univerzit. O vývoj evropského procesoru se ucházelo také české konsorcium Codasip, Hewlett Packard Enterprise a IT4Innovations, projekt ale nedostalo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).