Hlavní navigace

Facebook a Instagram nechtějí odcházet z Evropy, říká viceprezident firmy Meta

9. 2. 2022

Sdílet

Facebook - mobilní aplikace - smartphone Autor: Depositphotos

Firma Meta nechce ukončit provoz Facebooku a Instagramu v Evropě. Na firemním blogu to napsal viceprezident společnosti Markus Reinisch. Reagoval tak na články, podle kterých o tom uvažuje, pokud nebude moci používat data o chování svých evropských uživatelů.

Tyto zprávy vycházely z formulace v dokumentu, který Meta podala americké Komisi pro cenné papíry. Jako firma obchodovaná na burze tento formulář musí každoročně vyplňovat. 

Meta v něm napsala, že pokud nebude fungovat právní rámec pro ukládání dat evropských uživatelů v USA, nebude pravděpodobně schopná nabízet v Evropě některé své významné produkty a služby, včetně Facebooku a Instagramu. Některá média si to vyložila jako hrozbu, že Meta plánuje provoz těchto služeb v Evropě ukončit. Mimochodem není to poprvé, co média o podobné věci píší.

TIP: Nejsme bezduchou obětí algoritmů a jen sociální sítě z vás rasistu neudělají, říká digitální antropoložka Marie Heřmanová:

Podle Reinische Meta z Evropy odcházet nechce, ale v dokumentech pro burzu a investory musí uvádět i možná rizika, která mohou v budoucnosti ovlivnit její hodnotu či výši výnosů.

„Realitou je, že Meta, stejně jako mnohé další firmy a organizace, ve svých globálních službách závisí na přenosu dat mezi Evropou a USA. Nejsme sami. Nejméně 70 jiných firem z různých oblastí, včetně deseti evropských společností, také ve svých zprávách  upozornily na rizika kolem přenosu dat,“ argumentoval.

Jak se Meta zachová, pokud by opravdu Evropská unie a USA nedospěly k nějaké formě dohody ohledně transferu osobních dat z EU do USA, ovšem na blogu neuvádí.

Původní právní rámec pro přenos dat padl v roce 2015, kdy Soudní dvůr EU na návrh rakouského právníka Maxe Schremse zrušil dohodu o tzv. bezpečném přístavu (Safe Harbour), která transfery za určitých  podmínek umožňovala – viz náš článek Schrems vs. Facebook 1:0. Konec bezpečného přístavu, řekl Soudní dvůr EU.

Nahradila jej další dohoda, tzv. Privacy Shield, ale i tu evropský soud v roce 2020 zrušil jako nepřípustnou. Zahraniční firmy jsou od té doby závislé na uzavírání tzv. Standard Contractual Clauses (SCC), které přenosy dat upravují. SCC ale čelí dalším právním výzvám a není vůbec jisté, že na ně mimoevropské firmy budou moci do budoucna dále spoléhat.

Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Lupy? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).