Hlavní navigace

Facebook má stránku, kde řekne, jestli vaše data sdílel s Cambridge Analytica

11. 4. 2018

Sdílet

Facebook - ilustrační Autor: Facebook

Pokud vás zajímá, jestli se vaše facebooková data dostala do rukou firmy Cambridge Analytica, můžete si to ověřit na speciální stránce, kterou Facebook pro tyto dotazy vytvořil ve své nápovědě.

Stránka se jmenuje Jak poznám, jestli byly mé informace sdíleny se společností Cambridge Analytica? Aby se na ní zobrazily informace týkající se vašeho profilu, musíte se přihlásit k Facebooku.

Facebook ale na stránce odpovídá pouze na dotaz, zda se data z vašeho profilu do datasetu Cambridge Analytica mohla dostat přes aplikaci This Is Your Digital Life, kterou firma na sběr údajů používala. Nezaručuje však, že se společnost k datům z vašeho veřejného profilu nedostala jiným způsobem nebo že si je z Facebooku nestáhl někdo jiný. 

Údaje na veřejném profilu na Facebooku jsou totiž veřejně přístupné komukoli a Facebook nedávno přiznal, že je řada společností hromadně sbírala. Taková data se dají použít jednak k cílení reklam a dalším marketingovým aktivitám, ale také k různým výzkumům a průzkumům chování lidí na sociálních sítích.

Facebook také přislíbil, že uživatele, kterých se sběr dat firmou Cambridge Analytica týká, bude informovat upozorněním v jejich newsfeedu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).