Hlavní navigace

Cambridge Analytica

Britská společnost Cambridge Analytica, která je podezřelá ze zneužití dat z 87 miliónů profilů na Facebooku

Začátek společnosti je spojován s konzultační firmou Strategic Communication Laboratories (SCL), která navázala v letech 2013 a 2014 kontakty s lidmi podporujícími Republikánskou stranu v USA (například pozdějším Trumpovým blízkým spolupracovníkem Stevenem Bannonem). Základem byl příslib, že firma dokáže dodat psychologické profily voličů, na jejichž základě se pak dají cílit politické reklamy a sdělení.

SCL společně s profesorem psychologie na univerzitě v Cambridgi Aleksandrem Koganem založili novou pobočku SCL nazvanou Cambridge Analytica. Data se měla sbírat právě na Facebooku přes aplikaci nazvanou thisisyourdigitallife. Ta se tvářila jako vědecký digitální dotazník a žádala uživatele, aby jej za drobnou sumu vyplnil. Přihlásit se do ní přitom musel svým loginem z Facebooku. Sociální síť v té době umožňovala aplikacím využívajícím Facebook Login získat o uživatelích řadu dat o jejich chování. A nejen to: tvůrce aplikace se zároveň mohl dostat k údajům o jejich přátelích.

Dotazník si sice stáhlo podle Facebooku jen asi 270 tisíc lidí, ve výsledku dokázal Kogan sestavit profily asi 50 milionů uživatelů. Většina z nich ale, na rozdíl od přímých účastníků dotazování, s využitím svých dat nikdy nesouhlasila a pravděpodobně o něm ani nevěděla.