Hlavní navigace

Facebook má za chyby v kauze Cambridge Analytica zaplatit pokutu 500 tisíc liber

25. 10. 2018

Sdílet

Facebook - ilustrační foto Autor: Depositphotos

Britský regulátor Information Commissioner's Office (ICO) uložil Facebooku za únik dat o evropských uživatelích maximální možnou pokutu – 500 tisíc liber (asi 14 640 000 korun) za vážné porušení zákona o ochraně dat (Data protection act z roku 1998).

Pokuta navazuje na červnové oznámení, kdy ICO v reakci na kauzu Cambridge Analytica poprvé prozradil, že hodlá uvalit na Facebook pokutu za to, že v letech 2007 a 2014 neochránil uživatelská data před jejich zneužitím k politickým účelům a umožnil k nim přístup vývojářům třetí strany.

Po vlastním vyšetřování úřad potvrdil nejvyšší možnou britskými zákony udělitelnou pokutu. O té uvažoval už v době prozrazení úniku dat 87 milionech uživatelů, nasbíraných vývojářem Cambridge Analytica Aleksandrem Koganem. Vyšetřování nicméně neodhalilo žádnou polehčující okolnost.

„Společnost této velikosti a odbornosti by měla vědět víc, co se sluší a patří, a měla podle toho také jednat,“ okomentovala rozhodnutí komisařka Elizabeth Denham.

Přestože se jedná o nejvyšší možnou pokutu, kterou bylo možné podle britského práva udělit, jedná se jen o velmi nepatrný zlomek příjmů Facebooku za loňský rok a dopad na společnost proto bude spíše symbolický. Denham v této souvislosti neopomněla připomenout, že by pokuta byla mnohem vyšší, kdyby na Facebook už bylo možné aplikovat evropské GDPR. To umožňuje pokutovat společnosti za uniky osobních uživatelských dat pokutou až 4 % jejich globálního obratu, v případě Facebooku tedy 1,6 miliardy dolarů.

Úřad doufá, že tímto korkem nastartuje změnu v tom, jak společnosti a instituce k ochraně uživatelských dat přistupují. Facebook se může proti rozhodnutí ICO ještě odvolat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).