Hlavní navigace

Facebook prověřuje další firmy, které se mohly dostat k datům uživatelů

Sdílet

David Slížek 9. 4. 2018

Cambridge Analytica možná nebyla jedinou firmou, která z Facebooku získávala data uživatelů k jiným účelům, než přiznávala. Sociální síť momentálně prověřuje také další dvě společnosti, informovala o víkendu kanadská a americká média.

První firmou je kanadská AggregateIQ, u které existuje podezření, že byla propojena se společností Cambridge Analytica a mohla se dostat k neoprávněně získaným datům o uživatelích Facebooku.

Sociální síť firmě podle deníku National Observer pozastavila přístup ke své platformě a teď prověřuje, zda je podezření správné. AggregateIQ se podle televize CBC mimo jiné podílela na kampani za odchod Velké Británie z EU a byla využita k odklonu části financí, které se nevešly do zákonného limitu kampaně.

Další podezřelou firmou je CubeYou, které Facebook také dočasně po dobu vyšetřování pozastavil přístup ke svým datům. Sociální síť na firmu upozornila americká televize CNBC, která narazila na facebookové kvízy této společnosti. Ačkoli byly podle televize označeny, že data sbírají pro nekomerční vědecký výzkum, firma je měla využívat ke sběru osobních údajů uživatelů, které pak předávala marketingovým firmám.

Facebook zatím podle deníku Guardian přislíbil, že v průběhu pondělí 9. dubna bude informovat uživatele, kterých se sběr dat firmou Cambridge Analytica týkal.

Zpráva s detailním popisem má zobrazit v news feedu každého z 87 milionů uživatelů, kterých se podle Facebooku celá kauza dotkla. Drtivá většina z nich (má jít asi o 70 milionů) podle sociální sítě pochází z USA.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 4. 2018 11:25

    Klik je cvik (neregistrovaný) 84.19.86.---

    Až přijde po FB řada na Linkedin, Slack, Qutlock mail, Yandex mail, Lycos mail, Yahoo mail, QQ mail, Google duo nebo Google Allo atd. to teprve začne ta správná legrace :)