Hlavní navigace

Facebook prý bude v ČR spolupracovat s vnitrem. Ale spíš jde o PR

23. 2. 2017

Sdílet

„Zastavit šíření falešných zpráv i ochránit volby. Vnitro a Facebook začnou co nejdřív spolupracovat“. Tak zní titulek zprávy na serveru Aktuálně.cz. Jenže když si text přečtete, zjistíte, že titulek ani zdaleka neodpovídá obsahu.

Ministerstvo vnitra se jen pochlubilo, že se s jejími zástupci sešla zástupkyně Facebooku Gabriella Cseh. Nic konkrétního sice ze schůzky nevzešlo, potvrzuje mluvčí vnitra Jiří Korbel, ale mohlo by. A zpráva je na světě. Jako PR ministerstva je určitě dobrá.

Pokud si ji přečtete, zjistíte, že je plná neurčitých příslibů a toho, jak někdo něco „nevylučuje“, ale přitom vlastně nic neříká. Skutečnou novinářskou perlou pak je tato věta: „Dobře informovaný zdroj z vnitra však doplnil, že i když budoucí spolupráce ještě nemá jasně danou podobu, měla by začít co nejdříve.“ 

Je pravda, že Facebook v poslední době v oblasti šíření falešných zpráv vyvíjí nebývalou aktivitu, a to zejména kvůli tlaku, který na něj po amerických prezidentských volbách začali vyvíjet politici.

Zatím nikde ale na fact-checkingu nespolupracuje se státními úřady. Je to logické – ze své podstaty totiž nikdy nemohou být nezávislé. V USA, Německu a Francii, kde zatím jeho plány nabraly nejkonkrétnější obrysy, tak navázal spolupráci s médii či neziskovými organizacemi, jako je například německý Correctiv.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).