Hlavní navigace

Facebook vyvíjí robota, který věší optické kabely na vedení elektrického napětí

14. 7. 2020

Sdílet

Facebook - optický kabel - elektrické vedení - robot Autor: Facebook

Zlevnění pokládky optických kabelů a tím pádem zrychlení pokrývání území vysokorychlostním internetovým připojením. To si Facebook slibuje od nově představeného prototypu robota, který dokáže samostatně jezdit po vedení vysokého napětí a obtáčet je speciálně vyvinutým optickým kabelem pro datové přenosy.

Robot, který podle serveru CNET nese kódové označení Bombyx (latinské jméno bource morušového), umí optický kabel obtáčet na vedení po proudem, dokáže samostatně rozpoznat a překonat překážky (například sloupy) a více než kilometr optiky instaluje za asi hodinu a půl. 

Tým Facebooku vyvinul také speciální optický kabel. Má průměr 4 mm, je odlehčený (1 km kabelu podle Facebooku váží 28 liber, tedy necelých 13 kg) a na stroj se nasazuje ve speciální cívce ve tvaru podkovy, která robotu umožňuje jezdit po vedení bez protizávaží.

Vývojáři odhadují, že cena instalace optického kabelu pomocí jejich robota by mohla být kolem 2 až 3 USD za metr (operují ale s cenami práce a materiálu v rozvojových zemích). 

Sám Facebook se nechce stát poskytovatelem připojení, ale robota má v úmyslu licencovat dalším firmám. Jako první licenci získal americký startup NetEquity Networks, který má první pilotní testy s novým robotem uskutečnit v příštím roce.


Autor: Facebook

Autor: Facebook

Autor: Facebook
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).