Hlavní navigace

Elektřina a rozvody

Zařízení chytré domácnosti mají nezanedbatelné nároky na elektroinstalaci, které lze nejlépe uspokojit při výstavbě nebo rekonstrukci. Na oplátku ovšem technologie chytré domácnosti pomohou sledovat spotřebu elektrické energie a automaticky uspoří nezanedbatelné částky.

Chytrá domácnost je spojena s větším množstvím elektroniky, než je obvyklé pro běžnou domácnost. Je třeba počítat jak se zařízeními, která zajistí samotnou chytrou funkcionalitu domácnosti, tak se zařízeními, jež následně umožní plně požívat výhod chytré domácnosti. Je přitom běžné, že zařízení postupem času přibývá.

Obyvatelé chytré domácnosti totiž postupně objevují, jaké nové možnosti jim koncepce chytré domácnosti přináší, podle čehož si pak dokupují další moderní elektroniku. Často je také rozšiřován koncept chytré domácnosti i na další oblasti bydlení. Není výjimkou, že jakmile se již jednou někde osvědčil, tak je později žádán i v těch oblastech bydlení, kde byl původně vyhodnocen jako zbytečný.


Foto: Elko EP

Kompletní elektroinstalace chytré domácnosti musí počítat s větším počtem připojených zařízení a jejich energetickou náročností. Jelikož přebudování elektroinstalace není v žádném ohledu snadná záležitost, nevyplatí se promeškat příležitosti jako je samotná výstavba nebo rozsáhlejší rekonstrukce.

V rámci interiéru je třeba počítat s větším množstvím elektrických zásuvek. Mimochodem, když už se seká do zdí, není od věci instalovat pod omítku kabelové rozvody domácí počítačové sítě a ze zdí následně vyvést jen zásuvky obdobně jako u elektrických rozvodů. Odpadne tím pozdější pracné natahování a maskování kabelů po domácnosti.

Bezdrátové technologie sice vypadají atraktivně právě díky absenci jakýchkoliv kabelů, které by bylo nutné složitě v domácnosti maskovat nebo zasekávat do zdi, ale svou spolehlivostí propojení kabely nenahradí. Neplatí to jen o počítačové síti, ale i o dalších zařízeních nutných pro zajištění funkcionality chytré domácnosti.

I ta totiž často nabízejí volbu mezi bezdrátovým a kabelovým zapojením. Při výstavbě nebo rekonstrukci se vyplatí raději zvolit klasické kabely instalované ve zdi pod omítkou. Odpadnou tím možné komplikace spojené s užitím bezdrátových technologií, jako je například rušení signálu anebo jeho nedostatečný dosah.

Obecně by se bezdrátové technologie měly používat jen pro mobilní resp. přenositelná zařízení anebo dálkové ovládání těch stacionárních. Nicméně pro spojení dvou či více stacionárními zařízeními, která jsou napevno instalovaná nebo mají své stále místo, je vhodnější kabel.

Text pokračuje dále ve speciálu o základech chytré domácnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).