Hlavní navigace

Elektřina a rozvody

Zařízení chytré domácnosti mají nezanedbatelné nároky na elektroinstalaci, které lze nejlépe uspokojit při výstavbě nebo rekonstrukci. Na oplátku ovšem technologie chytré domácnosti pomohou sledovat spotřebu elektrické energie a automaticky uspoří nezanedbatelné částky.

Chytrá domácnost je spojena s větším množstvím elektroniky, než je obvyklé pro běžnou domácnost. Je třeba počítat jak se zařízeními, která zajistí samotnou chytrou funkcionalitu domácnosti, tak se zařízeními, jež následně umožní plně požívat výhod chytré domácnosti. Je přitom běžné, že zařízení postupem času přibývá.

Obyvatelé chytré domácnosti totiž postupně objevují, jaké nové možnosti jim koncepce chytré domácnosti přináší, podle čehož si pak dokupují další moderní elektroniku. Často je také rozšiřován koncept chytré domácnosti i na další oblasti bydlení. Není výjimkou, že jakmile se již jednou někde osvědčil, tak je později žádán i v těch oblastech bydlení, kde byl původně vyhodnocen jako zbytečný.


Foto: Elko EP

Kompletní elektroinstalace chytré domácnosti musí počítat s větším počtem připojených zařízení a jejich energetickou náročností. Jelikož přebudování elektroinstalace není v žádném ohledu snadná záležitost, nevyplatí se promeškat příležitosti jako je samotná výstavba nebo rozsáhlejší rekonstrukce.

V rámci interiéru je třeba počítat s větším množstvím elektrických zásuvek. Mimochodem, když už se seká do zdí, není od věci instalovat pod omítku kabelové rozvody domácí počítačové sítě a ze zdí následně vyvést jen zásuvky obdobně jako u elektrických rozvodů. Odpadne tím pozdější pracné natahování a maskování kabelů po domácnosti.

Bezdrátové technologie sice vypadají atraktivně právě díky absenci jakýchkoliv kabelů, které by bylo nutné složitě v domácnosti maskovat nebo zasekávat do zdi, ale svou spolehlivostí propojení kabely nenahradí. Neplatí to jen o počítačové síti, ale i o dalších zařízeních nutných pro zajištění funkcionality chytré domácnosti.

I ta totiž často nabízejí volbu mezi bezdrátovým a kabelovým zapojením. Při výstavbě nebo rekonstrukci se vyplatí raději zvolit klasické kabely instalované ve zdi pod omítkou. Odpadnou tím možné komplikace spojené s užitím bezdrátových technologií, jako je například rušení signálu anebo jeho nedostatečný dosah.

Obecně by se bezdrátové technologie měly používat jen pro mobilní resp. přenositelná zařízení anebo dálkové ovládání těch stacionárních. Nicméně pro spojení dvou či více stacionárními zařízeními, která jsou napevno instalovaná nebo mají své stále místo, je vhodnější kabel.

Text pokračuje dále ve speciálu o základech chytré domácnosti.

Centrální vysavač Menred CVS-1800 BP Plus s patentovanou duální filtrací

Společnost Menred inovovala svou nejvyšší řadu centrálních jednotek. Ta stále používá americké motory Ametek.

Bohumil Herwig

8. 1. 2018 8:00
Doba čtení: 1 minuta

O2 představuje vlastní zařízení pro chytrou domácnost. Slibuje nejen nejrychlejší Wi-Fi

Operátor O2 dnes uvolnil informace k vlastnímu centru pro chytrou domácnost, které vyvinul od prvotní skici až po finální podobu.

Jan Brychta

9. 6. 2017 15:00
Doba čtení: 2 minuty

Zabezpečovací zařízení Jablotron 100: co nabízí a co umí?

Pro Digiroom jsme na dlouhodobé vyzkoušení domluvili špičkový zabezpečovací systém české výroby, který přináší už i prvky inteligentní domácnosti.

Bohumil Herwig

14. 9. 2015 8:00
Doba čtení: 7 minut

Přesuňte ovládání spotřebičů na mobil

Díky jednotnému systému eLAN IR 003 od Elko EP můžete nyní nahradit celou řadu dálkových ovladačů jedinou „chytrou krabičkou“ a aplikací.

Bohumil Herwig

9. 3. 2015 6:30
Doba čtení: 1 minuta

IQ bydlení do každé domácnosti

Loxone Miniserver Go je nový bezdrátový systém představující srdce IQ domu. Bez sekání do zdí ho tak můžete vybavit spoustou chytrých funcí.

Bohumil Herwig

29. 9. 2014 6:30
Doba čtení: do minuty

Bydlete chytřeji, levněji a bezpečněji

Systém inteligentní domácnosti Siemens Synco living dovoluje ovládat vše možné i nemožné. Například si přes mobil zkontrolujete zda jste zavřeli okna.

Bohumil Herwig

31. 7. 2014 11:45
Doba čtení: 1 minuta

Senzory v chytrém domě

Společnost Loxone vydala doporučení pro instalaci senzorů do chytrého domu. Podívejte se, jaké byste si měli v každém případě zabudovat.

Bohumil Herwig

11. 7. 2014 8:00
Doba čtení: do minuty

Vysavače Allegro aneb Klasika z Kanady

K čemu je IQ dům bez IQ úklidu? Podle mě ani ne poloviční! Centrální vysavač by tak měl být základem a k němu ještě nějaký ten automatický prcek.

Bohumil Herwig

27. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 9 minut

Levná přepěťová ochrana s „dálkou“

Pro až pět zařízení vám obstará nejen ochranu proti přetížení v elektrické síti, ale také jejich úplné vypnutí. Výhody třeba před dovolenou jsou…

Bohumil Herwig

26. 6. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Podívejte se jak funguje v praxi

Zajímáte se – seriozně – o inteligentní domácnost? Společnost Sup-technik otevřela vzorový dům, avšak ve zcela reálné instalaci.

Bohumil Herwig

25. 6. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Dražice OKHE Smart 100: co vlastně umí „chytrý“ ohřívač vody?

Zkoušíme pro vás chytrý bojler a zaměříme se na to, jak se liší od toho běžného a co od něj můžete očekávat. Zkušenosti z praxe, budou ale až později.

Bohumil Herwig

20. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Něco pro vaši zahradu

Teplo je tady letos už dlouho a tak se mohou hodit programovatelné spínací hodiny pro ovládání rozvodu zavlažování.

Bohumil Herwig

16. 6. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Chytré zásuvky nejen pro počítače

Český výrobce se zvláštním jménem Koukaam představil novou generaci chytrých zásuvek Netio4. Ty mají z „hloupých“ zařízení udělat chytřejší.

Bohumil Herwig

12. 6. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Speciální displej pro chytrý dům

Security Touch Screen STS7000 je společný výrobek iControl Networks a Netgear a představuje inteligentní dotykový displej pro chytré bydlení.

Bohumil Herwig

5. 6. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

IQ domácnost přes televizor

Samsung pro své chytré televizory, tablety a telefony, uvedl aplikaci, která si poradí s ovládáním domácnosti přes systém Inels.

Bohumil Herwig

4. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Pro již hotové domy

Právě pro ně je určen nový Multi Extension Air, který prý dokáže inteligentní domácnost vytvořit, resp. rozšířit, snadno a rychle.

Bohumil Herwig

3. 6. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Nejen hezčí „ikonky“

Nové grafické rozhraní dostal systém chytrého bydlení inHome, ale nejde jen o něj. Přepracována byla i jeho logika.

Bohumil Herwig

26. 5. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

IQ do každé domácnosti

Díky novému systému Loxone Air uděláte v cuku letu z každé domácnosti tu chytrou. Jaké jsou v tomto směru možnosti, bychom vám teď chtěli ukázat.

Bohumil Herwig

2. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Menred – centrální vysavače pro každého

Přichází nová značka centrálních vysavačů a míří do té nejnižší cenové relace. I přesto ale mj. nabídne bezúdržbovou a samočisticí filtraci.

Bohumil Herwig

30. 4. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

IQ dům, aneb Co vzít v úvahu na počátku plánování

V článku přímo od majitele chytrého bydlení jsme vás před nedávnem informovali o praktických zkušenostech. Nyní přinášíme pohled od výrobce.

Bohumil Herwig

22. 4. 2014 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Spínání podle Frankfurtu

K časovému ovládání spotřebičů poslouží spínací hodiny s jednokanálovým přijímačem zajišťujícím naprosto přesný čas. Nemusíte se tak o nic starat.

Bohumil Herwig

16. 4. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Chytrá domácnost podle Samsungu

Na výstavě Design Week v Miláně ukázala společnost svou představu inteligentního bydlení v podobě tzv. „Premium House“.

Bohumil Herwig

14. 4. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Po domě v Ultra HD

Crestron uvedl na trh inteligentního bydlení první multimediální systém pracující ve 4K, který dovolí jeho distribuci v rámci bytu či domu.

Bohumil Herwig

10. 4. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

iNELS: Pár obrazových postřehů ze showroomu

V souvislosti s rozhovorem s Václavem Mahdalem jsme navštívili i showroom Elko EP. Tady je pár obrazových postřehů.

Bohumil Herwig

9. 4. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Bezdrátová technologie pro inteligentní bydlení

Loxone Electronics dnes pro svůj systém založený na Miniserveru uvedla bezdrátovou technologii šitou na míru již vybudovaným domům a bytům.

Bohumil Herwig

8. 4. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Chytřejší regulátory teploty

Nový spínač poslouží například pro automatické ovládání čerpadel či zapnutí kotle v případě poklesu teploty vody v zásobníku teplé užitkové vody.

Bohumil Herwig

7. 4. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty

Chytrá domácnost v praxi: nelehká cesta k ideálu

Z tvrzení výrobců byste mohli získat dojem, že chytrá domácnost je otázka lusknutí prstů. Není, i když investované úsilí nakonec za výsledek stojí.

Aleš Miklík

4. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 12 minut

Nová verze operačního systému pro IQ dům umí i FVE

Loxone Electronics, výrobce systému pro chytré domy založené na Miniserveru, přichází s novou verzí operačního systému. K dispozici je zcela zdarma.

Bohumil Herwig

31. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Stmívání pro všechny druhy světel

Elko EP uvedlo univerzální stmívací člen RFDEL-71M, který si poradí s nejrůznějšími druhy osvětlení, včetně LED žárovek či úsporných zářivek.

Bohumil Herwig

26. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Další rozšíření pro Foxtrot

Společnost Teco uvedla několik doplňujících modulů pro systém chytré instalace Foxtrot a oznámila i plnou kompatibilitu s Jablotron 100.

Bohumil Herwig

20. 3. 2014 9:00
Doba čtení: do minuty