Hlavní navigace

Facebook zneužívá dominantní pozici na trhu, potvrdil německý soud. Spor dále pokračuje

Sdílet

David Slížek 25. 6. 2020

Facebook nesmí bez souhlasu uživatelů propojovat data o jejich chování na WhatsApp a Instagramu s účty na Facebooku, potvrdil podle serveru Deutsche Welle německý spolkový soud. Jeho verdikt je jednou ze soudních bitev, která se týká sporu sociální sítě s německým antimonopolním úřadem Bundeskartellamt. 

Úřad loni v únoru prohlásil, že Facebook nesmí propojovat data o chování uživatelů z různých služeb bez jejich dobrovolného souhlasu. Souhlas přitom nesmí být podmínkou toho, aby uživatel mohl Facebook používat. Bundeskartellamt nařídil, aby Facebook zásadně změnil podmínky používání i to, jak v praxi postupuje.

Sociální síť se proti nařízení odvolala k soudu. V prvním jednání soud řekl, že Facebook nemusí nic měnit do doby, než soudy v případu definitivně rozhodnou. Právě tento verdikt ale nyní spolkový soud zrušil. Podle soudců není výrazných pochyb o tom, že Facebook má na německém trhu sociálních médií dominantní pozici, ani o tom, že ji zneužívá.

Facebook na verdikt reagoval prohlášením, že zatím žádné okamžité změny pro německé uživatele nechystá a že bude dále pokračovat v soudním sporu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.