Hlavní navigace

Fake news scéna může v Česku vydělávat až k třiceti milionům korun ročně

22. 8. 2017

Sdílet

Různé formy omezení reklamy na takzvaných konspiračních serverech se staly žhavým tématem i letošního léta. Velká diskuse se rozjela především kolem kroku tuzemského portálu Seznam, který na nich začal a brzy zase skončil omezovat reklamy v rámci Skliku.

V minulosti už stažení reklamy z těchto webů ohlásila třeba Česká spořitelna, firma James Cook Languages nebo T-Mobile a Vodafone.

O kolik peněz se tak může jednat, se ale jen spekuluje. Nadace OSF se pokusila o jednu z prvních analýz tohoto trhu. Výzkumníci analyzovali především servery uvedené v seznamu slovenského projektu Konšpirátori.sk

Analýza zjistila, že dvě třetiny těchto serverů nabízí reklamu prostřednictvím jedné či více reklamních sítí. Na serverech se objevuje i reklama známých značek. Zadavatelé reklamy přitom často nevědí, že jejich reklama je takto umístěna. 

„Mnoho inzerentů nakupuje v reklamních systémech bez toho, aby si ověřovali, kde se jejich reklama zobrazuje. Mohou pak svými penězi podporovat i weby, se kterými by vědomě nespolupracovali,“ říká Matěj Novák z firmy Czech Publisher Exchange, který se podílel na odhadu příjmů z reklamy. „Dezinformační a konspirační zpravodajské weby si tak mohou přijít i na milionové částky z reklamy,“ dodává. Odhadem tak může scéna v Česku a Slovensku z internetové reklamy vygenerovat 23 až 32 milionů korun.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 8. 2017 14:57

  Petr (neregistrovaný)

  Termín fake news se ve velkém začal používat díky Donaldu Trumpovi, označuje tak média která se tváři jako seriózní avšak plní politickou agendu, například CNN. Není vůbec nic špatného na webech které píší o konspiračních teoriich, mimozenstanech a podobných věcech pokud se samy netvari jako seriózní zpravodajství ale chtějí čtenáře bavit. Ostatně sami konspiratori.sk plní dost možná politickou agendu jinak so nedovedu představit vysoké hodnocení britských listu které publikuji kdejaké tweety od levicových šílenců a vybírají si zásadně jen témata která sedí do jejich vidění světa.

 • 22. 8. 2017 14:06

  Soros (neregistrovaný)

  Hehe. Vy jste teda roztomilej. Takže je lepší se dat na stranu fake zprav a cerpat z nich, kdyz je to snuska podivnyho antisemitismu, xenofobie, nenavisti, matoucich nesmyslu a prorusky propagandy. Ale na to jste asi zappmnel ne?

 • 23. 8. 2017 7:14

  L. (neregistrovaný)

  Ano, když v dubnu/květnu 1986 Hlas Ameriky a Svobodná Evropa hlásili, že v SSSR došlo k jaderné havárii a nad Evropou se potuluje radioaktivní mrak, tak to byly typické fake news :D

 • 22. 8. 2017 22:52

  klapaciuss (neregistrovaný)

  Máte v tom trochu zmatek. Termín fake news Trump nevymyslel. Používal se i před ním a to pro označení zpráv, které se nezakládaly na pravdě. Například zpráva, že včera zemřel Clint Eastwood je klasická fake news, protože CE včera nezemřel. Termín fake news se z principu nedá použít na novinářské komentáře, tedy žánr, který je postaven na subjektivních názorech pisatele. Komentář není zpráva a proto nemůže být označen jako fake news. Pokud napíši, že Trump nezvládá roli prezidenta, jde o můj subjektivní komentář a tudíž nemůže jít o fake news. Jde jen o názor pisatele. S tím můžete maximálně nesouhlasit.

  Trump termín fake news zcela zprofanoval, protože ho začal používat na všechno, co se mu nehodí do krámu bez ohledu na to zda je zpráva lživá nebo pravdivá, bez ohledu na to, zda jde o zprávu nebo komentář.

 • 23. 8. 2017 8:33

  Viktor Orbán (neregistrovaný)

  Je mi vás vlastně jen líto. Ale doporučuji se odstěhovat do Maďarska, s Viktorem si budete náramně rozumět.

 • 23. 8. 2017 7:36

  Není to nějak málo? (neregistrovaný)

  Jsem myslel, že Babišovy média jsou na tom finančně lépe... :)

 • 23. 8. 2017 22:02

  truther (neregistrovaný)

  Problém je, že v kontraste s viac, či menej podloženými tvrdeniami o mainstreame predstavujete alt média ako jediných správnych bojovníkov za pravdu (ako sa radi sami prezentujú).

  Iste, pokiaľ prezentujú dôveryhodné zdroje nedostatočne pokryté mainstreamom alebo nestranné komentáre bez emocionálnej manipulácie, je to ok. Problém je, že k tomu nenápadne primiešavajú hlúposti najhrubšieho zrna (ktoré zasa hrajú do karát im). Keď sa napr. vymyslený incident ešte podloží fotkami, ktoré zobrazujú niečo úplne iné, je to fake news a nič iné.

  Skrátka (nielen) mediálny svet nie je tak ideálne čierno-biely, ako ho chcete vidieť.

 • 23. 8. 2017 22:07

  truther (neregistrovaný)

  reakcia na komunisti (neregistrovaný) 138.197.149.---
  (nerozumiem, ako fungujú vlákna v tejto diskusii)

 • 22. 8. 2017 15:43

  komunisti (neregistrovaný)

  Hehe. Vy jste teda roztomilej. FAKE NEWS boli aj Hlas Ameriky, Rádio Slobodná Európa, BBC, ORF, hocičo čo narúšalo jedinú pravdu šírenú z médií ÚV a bolo popritom množstvo angažovaných súdruhov, ŠTBákov, SZM aktivistov, ktorí dohliadali na mediálnu čistotu a tresty pre každého, koho prichytili so samizdatom, ale s nejakým neschváleným názorom.

  Nič sa nezmenilo. Namiesto ÚV KSČ je tu DR OSF, sväzáci, pioieri a angažovaní súdruhovia zmenili stranu a zas sa bojuje proti fake news.

 • 22. 8. 2017 14:08

  Tomáš Marný (neregistrovaný)

  Myslím, že na CT, CT24, novinkach, idnes a dalších se točí podstatně větší peníze. Hlavně potřebujeme ministerstvo pravdy a lásky, ať nám konečně někdo řekne co je ta zaručená pravda a co si máme myslet. Fakt...

 • 22. 8. 2017 15:31

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Uhodil jste kladivkem presne na hrebicek. Dle SPIR se za rok 2016 protocilo v internetove reklame necelych 20mld. Vydelek tzv. "fake news sceny" je udajne 30m, coz cini zhruba pul druhe tisiciny.

  Protoze me uz zacali novodobi svazaci svoji vytrvalosti take iritovat, jakmile dokoncim soucasny projekt, podivam se na jejich spletite socialne-ekonomicke vazby. Zacalo me totiz zajimat kdo ty jednotlivce a organizace pase, kdo aktivoval pana Jakuba Jandu ad. Prijde mi to zajimavejsi a podnetnejsi jak resit stale dokola svazacky aktivismus brojici proti nejakym marginalnim webum, ktere (dle dostupnych informaci) neporusuji Ustavu ani zakony CR.

 • 23. 8. 2017 7:08

  Filip Jirsák

  Myslím, že fake news se dá použít i na komentáře – protože se to používá v přeneseném významu, takže to platí i na komentáře, které na fake news staví. Ostatně nemůžete po milovnících fake news požadovat, aby důsledně rozlišovali mezi zpravodajstvím a názory – stírání rozdílů je základní princip fake news. Zrovna mnoho komentářů tady pod článkem, které staví na lžích, bych do kategorie fake news klidně zařadil.

  Trump s termínem fake news začal pracovat přesně tak, jako se vším pracují fake news – prostě si ho přizpůsobil tak, aby se mu hodil, bez jakéhokoli rozlišení jím označuje pravdu i lež, klidně ho bude používat a zároveň popírat jeho existenci.

 • 23. 8. 2017 11:39

  krakonoš (neregistrovaný)

  Věřit znamená houby vědět, takže když se chci něco dozvědět, musím si to zjistit sám. Takže když nevím, raději nevěřím. Ale vím, že oficiální čeká média, (TV,rozhlas, tisk), pracují na objednávku toho, kdo je financuje, takže jejich důvěryhodnost je mizivá.

 • 23. 8. 2017 11:29

  kwonn (neregistrovaný)

  To by česká televize a taky všechny ty privátní tv , byly reklamprosté! Lžou, matou, manipulují od svitu do mrku!

 • 22. 8. 2017 14:47

  SamTingWong (neregistrovaný)

  "Lupa.cz je zpravodajský server zaměřený na český i globální Internet. Naše čtenáře zajímá především problematika e-komerce, reklamy na webu, nových médií a trendů, připojení či telekomunikací."

  Prosím redakci, aby si doplnila záběr činnosti o bod "posuzování pravdivosti obsahu některých českých webů".

 • 22. 8. 2017 13:36

  komunisti (neregistrovaný)

  Ešte treba napísať, čo je to OSF. To je nadácia Sorosova, ktorá korumpuje novinárov. Neveríte?
  Na Slovensku predsedníčka dozornej rady bola Radičová, neskôr premiérka SR, údajne pravičiarka ktorá presadzovala ľavicovú agendu, aktívne sa zúčastňuje pochodov antifa, čo je extrémne ľavicová organizácia. Ale keď kandidovala vo voľbách, zabudla tento detail spomenúť a jej členstvo je zistiteľné už len z výročných správ.

  Už od pádu komunizmu OSF spolu so SME vydávala brožúrky. Proti rasizmu, extrémizmu, kresťanstvu atď.
  OSF ešte nedávno mala reklamu ako sponzor romovia.sme.sk spolu s Norskymi fondami.
  Tvrdé Sorosovské jadro si založilo DenníkN, ktorí finacujú majitelia Esetu, dlhodobo žijúci v USA, sponzorujúci projektry v ktorých je aj OSF a novinári z tohto denníka, alebo vlastne celý denník vytvára novú politickú stranu, Progresívne Slovensko. Pritom ešte nedávno tvrdili, že nemajú politické ambície. S nimi je priveľmi zadobre i prezident SR, Kiska.

  konspiratori.sk založila reklamná agentúra firmy, ktorá vlastní SME a komisia je zložená z ľudí korí pracujú, či publikujú na SME, v DenníkN alebo pracujú v nejakej organizácií, ktorú sponzoruje OSF.

  Teraz to najlepšie, hádajte kto organizuje v ČR aj SR cenu Novinár roku?
  OSF.

  Wiki: "Novinářská cena je každoroční soutěž, která veřejně oceňuje kvalitní novinářské příspěvky vydané v uplynulém roce v České republice. Soutěž pořádá od roku 2010 Nadace Open Society Fund Praha. Spolupracuje při tom s partnerskou organizací Nadácia otvorenej spoločnosti / Open Society Foundation Bratislava, která soutěž pořádá na Slovensku již od roku 2004."

  A kto bojuje proti "FAKE NEWS"? Novinári a médiá, ktoré ovláda OSF.
  Chcete cenu? Píšte ako chce OSF. Dokonca sa OSF ani netají tým, že sa zameriava na mladých, aby ich vychovala ku obrazu svojmu. Ponúka stáže, školenia a pod.

  Ani nie tak dávno padol jeden režim, ktorému sa vyčítalo že ovláda médiá. Bolo viacero novín, časopisov, dokonca ich vydávali rôzne organizácie, ale všetko podliehalo strane. Niečo sa tvárilo modernejšie, smelejšie, ale všetko podliehalo jednej strane, jednej politike.
  Čo sa zmenilo? No, že tú jednu stranu nahradilo OSF, ktoré bojuje proti vnútornému nepriateľovi, diverzantom, chartistom, imperialistickým živlom rokladajúcich pokrokovú m,arxistickú spoločnosť, tzv. FAKE NEWS.

  Ak pôjdete ďalej v pátraní, zistíte že tá EÚ je až nezdravo previazaná na Amerického miliardára, ktorý určuje svojimi vyhláseniami politiku EÚ a svojimi neziskovkami to tvrdo presadzuje. Ale tvárime sa že sme v demokracií, v slobode. Áno sme, môžte si vybrať z jedných, druhých, alebo tretích Sorosových novín. Potom z novín ktoré vlastnia miestni boháči, alebo finančné skupiny, ktorým extrémne vyhovuje dotačná politika EÚ.

  Na Slovensku je situácia taká, že si môžte vybrať medzi OSF novinami, Penta novinami alebo "fake news". "FAKE NEWS" sú médiá, neovládané ani jednou spomenutou skupinou. Ich novinárov nenájdete medzi nominovanými na novinársku cenu, ale na zozname triednych neprieteľov.

  Posledná vec, prezident Kiska, ktorý zložil sľub že bude pracovať pre plaho všetkých, sa v OSF novinách SME vyjadril, že máme neprieteľov vonkajších-Rusko a vnútorných, občanov iného názoru. Na Slovensku už znova delíme občanov na dobrých a vnútorného neprieteľa. Ubehlo koľko? Len 28 rokov a na Slovensku prezident bujuje proti vnútornému nepriateľovi a Rusku. Proti tomu Rusku, na ktoré hnali iní politici zomierať Slovákov v 1914-1918 a 1939-1945 a premiér, bojovník proti Nemeckému satelitu za Tisa verejne chce byť v jadre EÚ, podriadený Nemeckej ríši bez toho, aby sa vôbec zaujímal o názor ľudí, či to chcú.

  Kto je FAKE NEWS? To sú weby, ktoré nechcú vojnu s Ruskom a nechcú podriadenosť Nemecku. Chcú presný opak toho, čo chcú OSF médiá. Zvrchovaný, slobodný štát, kde budú rozhodovať obyvatelia krajiny a nie zo zahraničia platení aktivisti.

  Ešte nedávno pri vzniku konspiratori sa SME oháňalo, že sú zaručený zdroj správ, všetko 2-3krát overujú. Keď sa dokázalo že je to lož, teraz už tvrdia, že ak sa niečo ukáže ako lož (t.j. prídu nám na to), tak vydajú opravu. Ale na svoj zoznam sa nedali.
  Politológ Mesežnikov, hrdiaci sa titulom najcitovanejší nezávislý politológ, ktorý vám nezávisle vysvetlí, aký máte mať názor na tú či onú vec. Pozrite si zoznam jeho donorov, darcov http://www.ivo.sk/143/sk/kto-sme/donori a hádajte prečo je tak obľúbený v tých správnych, zaručene spoľahlivých, dobrých, kvalitných, ňuňu médiách.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).