Hlavní navigace

Festival Maker Faire představí největší vzduchové dělo na světě i postapo nadšence z raketové základny

30. 8. 2021

Sdílet

Maker Faire Autor: Maker Faire

Čtvrtý ročník festivalu novodobých kutilů Maker Faire Prague 2021, který bude 11. a 12. září v pražských Holešovicích, představí 130 vystavovatelů se 150 atrakcemi, workshopy a stánky. Na akci bude k vidění třeba největší vzduchové dělo na světě, tkalcovský stav řízený Arduinem nebo skupina postapo nadšenců z Raketové základny Bratronice.

„Ačkoliv se často setkáváme s představou, že Maker Faire je hlavně pro fanoušky elektroniky a techniky, letošní ročník nabídne řadu tvůrců, kteří pro své výrobky využívají především ruční práci. K nejzajímavějším však patří právě kombinace osvědčených letitých výrobních postupů s moderními technologiemi. K vidění tak bude například tkalcovský stav řízený Arduinem nebo propracované svítící šperky s dálkovým ovládáním. Někteří makeři dávají průchod své tvořivosti při výrobě efektních kapalných svítidel pro designovou domácnost, další své výrobky skládají z papíru nebo z uzlíků na prádelní šňůře,“ vysvětlují Jiří Zemánek a Jan Kužník, programoví šéfové festivalu z pořádajícího spolku Žádná věda.

Divácky zajímavou show například připravily Laborky ze Slaného, které představí největší vzduchové dělo na světě. Návštěvníci veletrhu si střelbu z tohoto děla budou moci i sami vyzkoušet. Další atrakcí Laborek bude chůze po ploše s nízkým třením, kdy si návštěvníci budou moc vyzkoušet, jak důležité je tření pro náš pohyb.

Před Průmyslovým palácem pak budou k vidění členové Raketové základny Bratronice, kteří žijí ve vlastnoručně vyrobených kulisách z postapokalyptického filmu. Postapo nadšenci představí třeba auta šlehající oheň a osazenstvo jak vystřižené z filmu Mad Max. Návštěvníci uvidí i dálkově řízené drony, parní stroj, podomácku vyrobené formule nebo hráče české hry Jugger s mottem Sportem k trvalé kreativitě.

„Poprvé jsem byl na Maker Fairu v roce 2019 a strávil jsem tam se svými syny celé odpoledne. Byli jsme naprosto ohromeni rozmanitostí vystavovatelů a hlavně tím, co všechno dokáže člověk vymyslet. Proto jsme vstoupili do projektu, věříme v jeho potenciál a chceme z Maker Faire udělat celoměstský festival, jak je tomu v Římě a dalších městech, kde festival navštěvuje až sto tisíc návštěvníků za víkend,“ doplňuje Daniel Netušil, programový ředitel Výstaviště Praha.

„Maker Faire patří bezesporu k těm festivalům, které spoluudávají budoucí směr Výstaviště Praha. Zábava pro celou rodinu, při níž se děti i dospělí zároveň dozví mnoho nového. Aktivní odpočinek, ale přitom se pobavíte, vyzkoušíte novinky nejen v oblasti vědy a techniky a třeba si kromě spousty zážitků odnesete i nějaký svůj výtvor. Takové chceme Výstaviště v očích našich návštěvníků, pohodové místo pro všechny věkové kategorie, kdy každý ví, že se u nás nebude nudit,“ uzavírá Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

Maker Faire 2019 v Praze:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).