Hlavní navigace

Firefox se propadl v popularitě na třetí místo, předběhl jej nový Edge

6. 4. 2020

Sdílet

Mozilla Firefox - logo Autor: Mozilla

Dlouhodobá dvojka na trhu internetových prohlížečů pro notebooky a desktopy se v březnových statistikách Net Applications propadla na třetí místo, předběhl ji nový Microsoft Edge.

Nový Edge, který je založený na Chromiu, získal v březnových statistikách Net Applications podíl 7,59 %, Firefox oproti tomu pouze 7,19 %. Jednička na trhu s prohlížeči, Chrome od společnosti Google, dosáhl za stejné období tržního podílu 68,5 % a ještě tak oproti předchozímu měsíci (67,27 %) nepatrně posílil svoji dominanci.

Na čtvrtém místě se umístil stále ještě relativně hojně používaný Internet Explorer, který dosáhl dokonce na 5,87 %, Safari od Applu skončilo s 3,62 % páté a Opera s 1,40 % osmá.

Data platí pouze pro pevné počítače a notebooky. Na mobilních zařízeních, kde lidé tolik výrobcem předvolené prohlížeče nemění, je dvojkou Safari s 27,17 % a Firefox se nalézá až na osmém místě s 0,66 %, tedy těsně před Operou s 0,64% podílem. Mobilní trojku představuje Samsung Browser s 1,92 %. Edge se zde nalézá až na 13. místě s podílem jen o málo větším, než má třeba BlackBerry Access.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 4. 2020 7:22

  BobTheBuilder

  Pozor, na tohle jsme narazili včera na root.cz: ve statistice se nerozlišuje starý a nový edge!
  Nový edge (edgium) zatím není instalován automaticky všem (a v doméně ani nebude), takže spíš jde o lidi, kteří používají výchozí prohlížeč.
  Jediný závěr že statistik je další pokles Firefoxu.

 • 7. 4. 2020 9:18

  CCblue

  To se nedivím, já z FF přešel na Waterfox (Classic). Samozřejmě kvůli doplňkům a možnosti upravit si to podle svých potřeb, což FF teď neumí. Ovšem Chrome to neumělo nikdy a proto to pro mě byl vždycky jen nepoužitelný nedodělek.

 • 8. 4. 2020 14:32

  Jirka

  to si tento prohlížeč nezaslouží, jednak firefoxu vděčíme za to že mizerný explorer léta brzdící vývoj webových aplikací záměrnými nekompatibilitami a chybějícímí implementacemi standardů je už minulostí a edge je jenom další chrome fork, stejně jako opera, samsung browser, a spousta dalších, všechny tyto prohlížeče staví na jednom identickém jádru a firefox je vlastně možná jediný skutečný a plnohodnotný konkurent s vlastním jádrem stojící proti tomuto zástupu různě nalíčených variací téhož. Firefox i jeho vykreslovací jádro jsou velmi kvalitní dodnes a propad tohoto měřítka je rozhodně nezasloužený - ale tak už to holt s PC uživateli často bývá, rozhodují často jen podle toho jak se jím líbí ikona, nebo ani podle toho ne.

 • 8. 4. 2020 19:00

  Asiofil

  Ono trochu problém je i to, že značná část uživatelů prostě nepřemýšlí - když jim Windows nabídnou nějaký prohlížeč, tak ho jednoduše používat. A když jim někdo řekne, že používá Chrome, budou ho používat taky - bez ohledu na jakoukoli znalost situace, vlastností, šmírování, doplňků atd. - průměrný uživatel PC víceméně ničemu nerozumí. Firefox mám pěkně nakonfigurovaný a jsem s ním spokojen od doby jeho vzniku, a především si od šmíráka Googlu držím odstup obecně, takže u prohlížeče to jinak být nemůže.

 • 8. 4. 2020 15:14

  Jirka

  Kdyby jen techická limitace doplňků jednotliví dodavatele chromium forků (google, microsoft, apple, ...) záměrně limitují instalaci doplňků výhradně na vlastní Store a v něm uplatňují cenzuru doplňků v případě že nějaký doplněk jde proti jejich obchodním zájmům ... typickým příkladem jsou youtube downloadery, ty na firefoxu vždy fungovaly a fungovat budou ale google je ze svého storu doplňků maže, stejně se bude chovat i microsoft v případě edge, firefox jediný je skutečně nezávislý a uživatele omezovat takto nebude.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).