Hlavní navigace

Firma patřící Googlu v Africe zavádí internet pomocí laseru

11. 11. 2020

Sdílet

Taara Autor: Společnsot X (Google)

Společnost X, která spadá do stáje amerického Google, zavádí v Subsaharské Africe bezdrátový optický internet na bázi Free Space Optical Communications, tedy optické komunikace ve volném prostoru.

Technologii firma původně pod názvem The FSOC Project vyvíjela pro potřeby komunikace mezi balóny Loon stejnojmenného projektu internetového pokrytí oblastí se silně omezenou konektivitou. 

Nově se projekt jmenuje Taara a umožňuje budovat na relativně velké vzdálenosti (do 20 km) pojítka s přenosovou rychlostí až 20 Gbps. Oproti běžné bezdrátové komunikaci v radiofrekvenčním spektru je hlavní výhoda FSOC v tom, že se signál tolik nerozptyluje, což umožňuje dosahovat zajímavých rychlostí na velké vzdálenosti. Nevýhodou je pak naopak potřeba mnohem přesnějšího zacílení obou komunikujících bodů. Navzájem také spolu mohou komunikovat právě jen dva body a to pochopitelně pouze se vzájemnou přímou viditelností.


Autor: Společnsot X (Google)

První komerční síť nyní firma buduje pro operátora Liquid Telecom Group (Econet) v Keni. Google zde v minulosti spustil také jedno z prvních komerčních internetových připojení prostřednictvím balónů Project Loon. Další pilot projektu Taara proběhl také v Indické Ándhrapradéši.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).