Hlavní navigace

Foto: Vlak Las Vegas Monorail zavedl placení pomocí mobilu a Google Pay

3. 5. 2018

Sdílet

Google Pay v Las Vegas Monorail Autor: Jan Sedlák

Vlak Las Vegas Monorail v Las Vegas má jako forma hromadné dopravy několik specifik. Jede podél Stripu, v některých zastávkách je nutné na peron projít hotelovým kasinem, trasa má pouze sedm zastávek a projet se dá za patnáct minut. Vše provozuje soukromý vlastník. Monorail se zároveň chlubí tím, že jde o jeden z nejpokrokovějších veřejných dopravních systémů na světě.

Vedle veřejných nabíječek pro mobily to chce provozující společnost dokázat i pomocí novinky, kterou oficiálně odstartovala letos v březnu. V Las Vegas Monorail lze nyní jako v první MHD platit pomocí mobilního platebního systému Google Pay.

Placení pomocí mobilu v Las Vegas Monorail:

Dopravce rozjel spolupráci přímo s Googlem, který implementaci využívá jako referenční projekt. Několik vlaků ze sestavy Monorail je polepeno velkými reklamami od Googlu a tuto formu placení propaguje i samotná přepravní společnost. U tradičních automatů na lístky například radí, že můžete příště díky mobilnímu placení přeskočit frontu.

Systém funguje rychle a spolehlivě. Na stránkách Las Vegas Monorail si stačí koupit jeden z tarifů (platba kartou) a následně je umožněno si lístek uložit do aplikace Google Pay. Následně stačí telefon podržet u turniketů s tím, že vše funguje podobně jako u tradičního placení, které Google spustil také v Česku. Aplikace ukazuje historii jízd nebo zastávky.

Funguje to i bez Google Pay. Namísto stažení lístku do této aplikace je možné nechat si poslat jízdenku s QR kódem, který se pak přiloží ke čtečce.

Google ani Las Vegas Monorail neříkají, kolik přesně implementace stála a jak je využívaná. Hlavní zátěžový test zřejmě dostane na začátku příštího roku, až se do Vegas sjedou zástupy gadget geeků na veletrh CES.

Projekt byl postaven na technologiích od společnosti NXP Semiconductors. Google nasazení v dopravě v Las Vegas bere jako pilotní (i proto, že Monorail není rozsáhlý) a uvádí, že na implementaci pracuje s dalšími městy a přepravci. Lze si jednoduše představit, že přínos této formy placení bude zejména u předplacených jízdenek využívaných často a dlouhodobě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).