Hlavní navigace

Francie omezila Wish, aplikace už není v App Store nebo Bingu, má zmizet i z Googlu

29. 11. 2021

Sdílet

Wish - e-commerce - logo Autor: Wish

Kontroverzní nákupní platforma Wish ve Francii narazila. Na základě příkazu tamních úřadů ji ze svého obchodu s aplikacemi vyřadil Apple a neobjevuje se ani ve vyhledávači Bing od Microsoftu. Informoval o tom web francouzské rozhlasové sítě RTL. Google podle zprávy na odstranění z výsledků vyhledávání pracuje.

Francouzské úřady minulý týden hlavním provozovatelům vyhledávačů a aplikačních obchodů nařídily, aby proti americké službě zasáhli a její aplikaci přestaly zobrazovat či nabízet. Postupovaly na základě nových pravomocí, které má tamní regulátor DGCCRF.

Zákaz ovšem neznamená, že by služba úplně zmizela z francouzského internetu. Pokud uživatel zadá do prohlížeče její adresu, normálně se na její web dostane.

Důvodem omezení má být to, že se dodaným zbožím z Wishe pravidelně vyskytují výrobky, které v velmi často neodpovídají evropským normám, tvrdí na základě vyšetřování francouzské úřady. Například z kontrolovaných hraček 95 % nevyhovělo normám a 45 % úřady označily za vysloveně nebezpečné. U elektroniky normám nevyhovělo 95 % a nebezpečných bylo dokonce 90 % výrobků.

Po úředním zákazu prodeje nebezpečných výrobků navíc Wish tyto produkty sice přestane nabízet, ale velmi brzy se v jeho nabídce objeví pod jiným názvem, dodává zpráva.

Zástupci služby Wish v oficiální reakci na blogu prohlásili, že firma plní veškeré zákonné požadavky a že je požadavky DGCCRF zmatena. „I když nemáme jako obchodní platforma zákonnou povinnost kontrolovat všech 150 milionů produktů, které nabízíme, přijali jsme řadu opatření, která odměňují prodejce kvalitního zboží a omezili viditelnost těch, kteří je nenabízí,“ tvrdí firma.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 11. 2021 15:39

  x125

  Tohle se mi nelíbí. Snad kdyby vyhledávače zobrazovaly upozornění, "Některé výsledky byly skryty v souladu se zákonem XXX. Pro jejich zobrazení klikněte zde".

  (Samotný Wish mi chybět nebude. Je to pro mě ekvivalent nákupu levného zboží od zlatem ověšeného spoluobčana pod dálničním mostem.)

 • 29. 11. 2021 17:22

  Mlocik97

  Skvelá správa,... Wish stejnak bol jeden veľký o... mali otravnú reklamu a ešte navyše ten obchod predával hocičo pochybnej kvality (a ako z článku vidieť, aj v rozpore s normami) a často aj klamala zákazníkov... rovnako by to mali urobiť aj u nás v Česku a na Slovensku.

  29. 11. 2021, 17:23 editováno autorem komentáře

 • 1. 12. 2021 0:07

  bez přezdívky

  Stačí si to řádně přečíst! Cituji: U elektroniky normám nevyhovělo 95 % a nebezpečných bylo dokonce 90 % výrobků. To znamená že 95% nevyhovuje, ale nemusí být nebezpečné. No a 90% nebezpečných je.

 • 30. 11. 2021 15:43

  brk

  "U elektroniky bylo 95 % nebezpečných dokonce 90 % výrobků."

  Jak tomu mám rozumět?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).