Hlavní navigace

Francouzský prezident burcuje k zavedení deklarace lidských práv pro kyberprostor

13. 11. 2018

Sdílet

Francie

Deklarace Paris Call, kterou včera představil francouzský prezident Emmanuel Macron a ministr zahraničních věcí Jean-Yves Le Drian v rámci Pařížského mírového fóra, vyzývá ke zvýšení důvěryhodnosti a bezpečnosti v kyberprostoru. Postavil se za ní zatím Alphabet, Microsoft a polovina EU, skepticky ji naopak vnímá Čína, Rusko i USA.

Iniciativa, známá jako „Paris Call for Trust and Security in Cyberspace“, má být oficiální reakcí francouzské vlády na neúspěšné mezinárodní diskuse o zvýšení bezpečnosti internetu z posledních let a představuje de facto novodobou deklaraci lidských práv pro kyberprostor.

Deklarace se z velké části zaměřuje na aktivity významných hráčů ze soukromého sektoru, po kterých chce, aby se zavázali ke zlepšení důvěryhodnosti, bezpečnosti a stability celého kyberprostoru. „Internet je dnes prostorem, který je ovládaný technologickou komunitou a privátními hráči. Chybí mu ale správa. Dnes, když je víc než polovina světové populace online, musíme najít nové způsoby, jak jej organizovat,“ cituje Reuters Macrona.

Paris Call sdílí některé charakteristiky s iniciativou Contract for the Web, za kterou stojí spoluzakladatel webu Tim Berners-Lee, ta byla spuštěna minulý týden.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 11. 2018 12:34

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Teto snaze o spravne rizeni svobody na internetu chybi jen vhodne motto. Francouzi by si mohli vypujcit jedno z doby, kdy se v Ceskoslovensku tzv. normalizovalo (parafrazuji): "Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech na Internete zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za ľudstvo zápasiť."

 • 13. 11. 2018 16:24

  cojanevim (neregistrovaný)

  "musíme najít nové způsoby, jak jej organizovat"

  Něco podobného už jsem někde viděl.

 • 13. 11. 2018 12:47

  K (neregistrovaný)

  Jé. Tys tu chyběl.
  Každý drogový boss by měl mít právo držet nezabavitelné peníze v bitcoinech a elektronizace státní správy je blbost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).