
Nepřijatelný diktát. Tak označuje řada francouzských médií postup Googlu, který odmítá platit za zobrazování úryvků jejich textů ve výsledcích vyhledávání. Ve Francii 24. října začíná platit nová zákonná úprava, která dává vydavatelům online médií právo požadovat za publikování svých textů licenční poplatky. Jde o implementaci článku 15 (dříve známého jako článek 11) evropské směrnice o autorském právu.
Google už dřívě prohlásil, že francouzským vydavatelům za zobrazování odkazů ve výsledcích vyhledávání platit nehodlá a že raději bude uživatelům ukazovat jen titulky a prosté odkazy na články. Úryvky bude zveřejňovat jen ve chvíli, kdy se vydavatelé licenčních poplatků vzdají.
Zástupci sdružení l’Alliance de la Presse d’Information Générale (APIG), které zastupuje desítky francouzských vydavatelů, dnes prohlásili, že na postup Googlu podají stížnost k francouzskému antimonopolnímu úřadu. Vyhledávač podle nich zneužívá svého dominantního postavení a obchází zákony. Informovala o tom agentura AFP, která není členem asociace a chystá svou vlastní stížnost.
Marc Feuillée, generální ředitel skupiny Figaro, vydávající mimo jiné stejnojmenný deník, v rozhovoru pro deník Le Echos prohlásil, že vydavatelé budou tlačit na další úpravy zákonů, které by Google přiměly ke spolupráci. Vhodnou příležitostí podle něj bude implementace článku 17 (dříve známého jako článek 13) evropské směrnice o autorském právu, která má být ve francouzském parlamentu projednávána v prvním čtvrtletí 2020.