Hlavní navigace

Google by mohl chtít po výrobcích v Evropě za své aplikace až 40 dolarů za telefon

22. 10. 2018

Sdílet

Výrobci zařízení s operačním systémem Android, prodávaných v EU, by mohli od února 2019 Googlu platit licenční poplatky až 40 dolarů za každý přístroj, který má předinstalované aplikace vyhledávacího giganta. Tvrdí to alespoň server The Verge, který údajně mohl nahlédnout do dokumentů o chystaných podmínkách licencování těchto aplikací.

Plánované zpoplatnění předinstalace Google Play a Google Apps na evropském kontinentu je reakcí Googlu na pokutu 4,34 miliard eur (v přepočtu asi 112 miliard Kč), kterou firma dostala od Evropské komise letos v létě za zneužívání své dominance v Androidu. 

Výše licenčních poplatků by se podle The Verge měla lišit na základě několika parametrů – jako je rozlišení displeje telefonu, třída zařízení, nebo dokonce cílové země, pro které je zařízení určeno (nejvíce se podle serveru mají aplikace prodražit na trzích Velké Británie, Německa, Švédska, Norska a Holandska).

Výrobci by se ale mohli poplatkům (nebo aspoň jejich velké části) vyhnout tím, že by do zařízení předinstalovali Chrome a Google Search. Google jim totiž zároveň chce poskytnout komerční pobídky (tedy platby) za jejich předinstalování. Hlavním příjmem firmy je reklama, která je silně závislá na provozu z vyhledávání.

Pokud tedy na jedné straně bude Google společnostem za některé své aplikace platit a na druhé straně od nich vybírat za předinstalaci jiných aplikací poplatek, vznikne trochu schizoidní situace s velkým prostorem pro manévrování a vše může nakonec po zúčtování poslední položky vypadat jako na začátku. Oproti tomu výrobci mohou získat formální důvod, proč u některých svých koncových zařízení zvednout koncovou prodejní cenu.

Google zatím výši poplatků oficiálně neoznámil, ve výsledku tedy nakonec může být všechno jinak. Informace tak může být hlavně PR tlakem Googlu na Evropskou komisi, aby ve sporu, který zdaleka neskončil a bude se ještě řešit u Tribunálu Soudního dvora EU, došlo ke kompromisnímu řešení. Argument o vyšších cenách zařízení v Evropě počítá s nespokojeností zákazníků s tím, jak Komise svými rozhodnutími škodí především samotným evropským občanům.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 10. 2018 8:56

  fd (neregistrovaný)

  To co prave google rekl se za nekalou obchodni praktiku povazuje kupodivu i v US, dokonce by se dalo smele prohlasit, ze prave v US takoveto regulace vynalezli.

 • 23. 10. 2018 11:18

  Petr M (neregistrovaný)

  No to nevím. Android projde (protože s tím, že ten tam bude, je zákazník srozuměný), jak si G pořeší jeho licencování je jenom na něm. Pokud se od něho výrobci odkloní ve prospěch třeba Linuxu s nástavbou pod jiným jménem s kompatibilníma API pro aplikace, Android končí, takže tam výrobcům musí ustupovat.

  Pak jsou tady obchody s appkama. G Play má monopol, to se reguátorům trhu nelíbí. Zvlášť v situaci, kdy appky konkurenčních obchodů maže. Takže se teď prohraným soudem otevřela cesta k diverzifikaci zdrojů aplikací - už se nemůžou jenom tak zbavit konkurence. Nechceš G Play, můžeš použít jiný. Nebo tam rovnou dá výrobce free variantu (s tím, že Lenovo, Samsung a Xiaomi mají sílu něajaký takový obchod zvednout na úkor G Play) ... Takže poplatek za G Play tím taky padá.

  Takže zbude jenom to, že si firma bude platit za použití jejího prohlížeče a vyhledávače. Prohlížeč padne v okamžiku, kdy Mozilla dotáhne prohlížeč pro Android a postěžuje si u úřadů na to, že G platí za používání jeho výrobku a oni na to nemají.

  Co zbude? Maximálně jádro a vyhledávání... To je tak, když někdo zahodí motto "don't be evil"

 • 23. 10. 2018 7:55

  fd (neregistrovaný)

  Tudiz si google prave rekl o dalsi, nejmene desetinasobnou pokutu. Nebot jestli je neco naprosto ukazkovym prikladem zneuziti postaveni na trhu, tak je to postup, kdy se nejprve subvencuje produkt, aby ziskal podil, a po jeho ziskani je zpoplatnen.

 • 23. 10. 2018 22:53

  zipiik (neregistrovaný)

  Google "zpoplatnil" svuj produkt pouze na území EU, důvod je zřejmý a souvisí s business modelem Androidu.
  Výrobci mají 3 možnosti:
  1) Vzít jen AOSP a vybudovat si vlastní distribuční kanál nebo použít alternativní, jak to dělá Amazon (a nespočet čínských výrobců).
  2) Zaplatit Googlu za Play Store a další aplikace, ale vyhledavač a browser použít svůj.
  3) Vzít od Google Play Store a balík aplikací s vyhledávačem a Chrome s tím, že Google poplatek refunduje, tj. zůstane stávající stav.

  Ze strany Google se nejedná o zneužití dominantního postavení (Android jako takový je pro všechny zadarmo, na tom se nic nemění), ale pokud je mu bráněno v provozování business modelu, který provozuje 10 let, chce za svoje služby zaplatit.

 • 23. 10. 2018 8:48

  Petr M (neregistrovaný)

  Horší je, že se snaží likvidovat konkurenční obchody s aplikacema, aby mohl exkluzivně zpoplatnit Google apps. Tím, že je bez vědomí uživatelů odinstalovával... Teď s tím už snad bude konec.

  https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2630405-porazka-pro-google-gigant-prestane-z-androidu-odstranovat-aplikaci-bez-vedomi

 • 24. 10. 2018 12:54

  zipiik (neregistrovaný)

  Nejsem kovaný v hospodářském právu, ale nejsem zaslepeným příznivcem ani odpůrcem jednoho výrobce nebo platformy.
  Vzhledem k existenci Applu a platformy iOS, která zejména v USA, ale i v EU má velký tržní podíl, se nedá v případě Googlu o posavení jediného hráče mluvit.

  Android se skutečně zdarma nevyvíjí a není pro Google ani ztrátový a dotovaný z jiných služeb, jinak by ho 10 let nevyvíjel. Android si na sebe vydělává právě integrovaným vyhledáváním, které Google monetizuje. Ostatně Google platí Applu nemalé peníze za to, že je v Safari přednastavený (nikoli exkluzivně) jeho vyhledavač. Kdyby to na sebe nevydělalo, nebyl by důvod platit.

  Co se týče srovnání s MS, tak Google nebrání výrobcům instalovat do zařízení konkurenční služby. Stačí se podívat na "čistý" FW od Samsungu, kde snad pro každou službu Google nadete adekvátní S-službu a navrch MS Office. Pokud vím, tak MS hrozilo rozdělení za neveřejné API, které používal MS Office a měl tak výhodu před konkurenčními balíky, to u open source systému nehrozí.

  Netvrdím, že Google je anděl a všechno kolem je zlo, ale tento zásak EK považuju za nešťastný.

 • 24. 10. 2018 8:26

  fd (neregistrovaný)

  Vazeny, tusite vy vubec alespon zbla o tom, co je to dominantni postaveni na trhu? Vite kdo je kuprikladu nejvetsim sponzorem AMD? Neprekvapive ... Intel. A vite proc? Protoze jestli neco opravdu nechce, tak prave se dostat do postaveni jedineho hrace na trhu.

  A pokud jiz v takovem postaveni jste, coz Google aktualne nepochybne je, tak zkratka nemuzete delat to, co vsichni ostatni, v konkurencnim prostredi, delat zcela bezne mohou. A znova zduraznuji, Americky, nikoli Evropsky vynalez.

  Ono se vam pak totiz take klidne muze stat, ze vam ten urad naridi firmu rozdelit, a oddeli napriklad prave vyvoj Androidu s tim, ze vsem zakaznikum musi byt poskytovan za rovnych podminek = rozhodne ne zdarma, protoze jej zadarmo nevyvijite, dotujete jeho vyvoj z jinych aktivit, coz je presne to, co delat nesmite.

  To co predvadi Google je pak zaroven doslova ucebnicovou ukazkou chovani neregulovaneho monopolu na nekonkurencnim trhu. Viz kuprikladu odmazavani aplikaci instalovanych z jinych zdroju = snaha za pomoci dominantniho postaveni na trhu A, ziskat zaroven dominantni postaveni na trhu B. Jako z ucebnice ekonomie. Presne totez delal sveho casu Microsoft, a rozdeleni mu (v US) velice realne hrozilo take.

 • 23. 10. 2018 8:49

  BlueHawk (neregistrovaný)

  Nemyslim. Google prave rekl, ze se bez evropy v krajnim pripade obejde. Ti dobroserove z EK by si meli dat par panaku, zalezt a prestat skodit. Kam jejich regulace vstoupi, tam do roka nic neroste a do dvou zacne proudit dotace jen kvuli tomu, aby to uplne neumrelo. Jejich posahana snaha hrabat se ve vsech kapsach, kde jsou jeste nejake penize je naprosto otresna.

 • 23. 10. 2018 11:40

  Tony (neregistrovaný)

  Běžný daňový systém: 1. Stát zavede daň 2. Občané a firmy platí a jsou nasraní na stát

  Daňový sýstém a la EU: 1. EU dá pokutu firmě 2. Firma zvedne cenu svého produktu, aby kompenzoval pokutu 3. Občané platí zvýšenou cenu a jsou nasraní na firmu, která zdražila

  EU do hnoje!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).