Hlavní navigace

Google začne za instalaci svých aplikací v Androidu účtovat výrobcům poplatky

Sdílet

David Slížek 16. 10. 2018

Google mění licenční podmínky operačního systému Android. Nebude výrobcům zařízení v Evropě zakazovat alternativní verze Androidu a nebude po nich vyžadovat povinnou instalaci Google Search a prohlížeče Chrome. Za předinstalaci Google Play a sady aplikací jako je Gmail, YouTube nebo Google Mapy ale začne po výrobcích od 29. října vyžadovat licenční poplatky.

Google změnou reaguje na pokutu 4,34 miliard eur (v přepočtu asi 112 miliard Kč), kterou za zneužívání dominance dostal letos v létě od Evropské komise. Ta firmě vyčetla právě vynucování předinstalace jeho aplikací, pokud výrobce chtěl do smartphonu či tabletu předinstalovat i obchod s aplikacemi Google Play. Google se proti pokutě odvolal k Tribunálu Soudního dvora EU.

Google zavedení poplatků zdůvodňuje na svém blogu tím, že výnosy z povinné předinstalace Chromu a Google Search pomáhaly financovat vývoj a bezplatnou distribuci Androidu. Když teď Komise předinstalaci zakázala a nařídila Googlu umožnit výrobcům do zařízení instalovat i konkurenční vyhledávače a prohlížeče, Google o tyto příjmy přijde.

Zatímco bez předinstalace aplikací pro Gmail, YouTube a Google Mapy by se evropští výrobci patrně obešli, prodávat zařízení bez předinstalovaného Google Play by byl mnohem větší problém. Uživatelé by totiž neměli odkud si aplikace stahovat a instalovat.

Výrobci by místo něj mohli předinstalovat alternativní aplikační obchody (nabízí se třeba Amazon Appstore), nebo budou muset alespoň za aplikační obchod Googlu poplatky platit a tyto náklady pak mohou promítnout do cen zařízení. Plánovanou výši poplatků ještě Google nezveřejnil.

Operační systém Android jako takový bude pro výrobce dále zdarma, ujišťuje firma. Výrobcům také nabídne nové podmínky pro předinstalaci Chromu a Google Search, ale nebude jim zakazovat instalovat i konkurenční aplikace.

Firma také zruší smluvní ustanovení, která zakazovala výrobcům, kteří v zařízeních chtěli mít předinstalovaný Google Play, vyvíjet také zařízení s alternativními verzemi Androidu (tzv. forky).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.