Hlavní navigace

Google dostal další odklad v antimonopolním řízení s Evropskou komisí

Sdílet

David Slížek

Na odpověď na obvinění, že zneužívá své dominantní postavení ve vyhledávání k omezování konkurence v kontextové reklamě, bude mít Google o týden více času. Evropská komise (EK) na žádost firmy prodloužila termín, do kterého má Google odpovědět na její obvinění, z 26. října na 3. listopadu. Informuje o tom agentura Reuters.

Obvinění míří na exkluzivitu, kterou Google vyžaduje od tzv. přímých partnerů v reklamním systému AdSense. Své dominantní postavení má podle EK zneužívat k tomu, že své partnery zavazuje k omezování konkurenčních reklamních systémů.

V tomto případě jde už o druhé kolo obvinění a reakcí na ně. EK Google formálně obvinila v dubnu loňského roku. Firma pak poslala své stanovisko, ve kterém trvala na tom, že se ničeho špatného nedopustila. Komisi ale vysvětlení nestačilo a v červenci firmě zaslala dvě dodatečná tzv. prohlášení o námitkách.

Na přelomu října a listopadu má Google odpovědět i na další dvě obvinění: jedno se týká toho, že má ve výsledcích vyhledávání systematicky zvýhodňovat svůj srovnávač zboží proti službám konkurence. A druhé míří na zneužívání dominantního postavení v mobilním systému Android.